Úvodní stránka > Aktuality

Ve Středočeském kraji se soutěžilo o značku Regionální potravina

27.4.2018

Příbram 25. dubna 2018 – Středočeský kraj se může pochlubit čerstvými vítězi letošní soutěže Regionální potravina. Odborná komise ocenila celkem 8 výrobků s výjimečnou kvalitou a chuťovými vlastnostmi ze středních Čech. O tuto prestižní značku se zde letos ucházelo 76 produktů od 20 výrobců. Soutěžilo se v devíti kategoriích, jedna zůstala neobsazena. Nejsilnější zastoupení měly mléčné výrobky, do této kategorie bylo přihlášeno 19 výrobků.

Devátý ročník soutěže o nejlepší regionální zemědělské a potravinářské výrobky odstartoval minulý týden. Za Středočeský kraj se letos přihlásilo 76 výrobků, zvítězit však  může jen  devět z nich, za každou kategorii  pouze jediný  výrobek.  Vybrat vítěze  z tak velkého počtu nebylo vůbec jednoduché. Přihlášené výrobky hodnotila osmičlenná komise tvořená zástupci Ministerstva zemědělství ČR, krajského úřadu, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy ČR, Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR.

Soutěž si za dobu své existence vybudovala renomé a popularita výrobků s puncem

„Regionální potravina“ stoupá. Přívlastek regionální se v případě oceněných potravin zúročí hned několikrát. Především se jedná o produkt vyrobený v konkrétním regionu, což je základní podmínka soutěže. Zároveň i podíl místních surovin je stanoven nejméně na 70 procent, hlavní surovina přitom musí být stoprocentně tuzemského původu. Výrobky tím mají pevnou vazbu k regionu, například se může jednat o krajovéspeciality.

Obliba soutěže stoupá, letos byl největší zájem o mléčné výrobky. V kategorii Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy nebyla cenaudělena.

Komise navrhla udělit značku Středočeská Regionální potravina 2018 těmto výrobkům:

 

Kategorie:

Výrobek a výrobce:

1.

Masné výrobky tepelně opracované

MARTINICKÝ TALIÁN,

Ekofarma Počaply s.r.o.

2.

Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy

CENA NEBYLA UDĚLENA

3.

Sýry, včetně tvarohu

TVAROH Z OBCE OHAŘE TUČNÝ, PROTECO AGRO s.r.o.

4.

Mléčné výrobky ostatní

ZÁKYS Z OBCE OHAŘE, PROTECO AGRO s.r.o.

5.

Pekařské výrobky, včetně těstovin

CHLÉB KLADENSKÝ KLAS 1150 G,

KOMPEK, kombinát pekařské a cukrářské výroby, spol. s r.o.

6.

Cukrářské výrobky, včetně cukrovinek

DEZERT ŠVESTÍK,

Integrovaná střední škola, Jesenice, Žatecká 1

7.

Alkoholické a nealkoholické nápoje

HUBERTUS SVĚTLÝ LEŽÁK PRÉMIUM – NEFILTROVANÝ,

Pivovar Hubertus, a.s.

8.

Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě

STAROKOLÍNSKÉ KYSANÉ ZELÍ BÍLÉ, BAŠE A SPOL. s.r.o.

9.

Ostatní

VAJEČNÁ POMAZÁNKA, BONECO a.s.

 

Soutěž Regionální potravina je projektem Ministerstva zemědělství určeným na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin v jednotlivých krajích České republiky. Státní zemědělský intervenční fond značku spravuje. Oceněný výrobek získá právo zdarma užívat značku Regionální potravina po dobu čtyř let na obalu svého výrobku. V současné době spotřebitelé najdou značku u 419 produktů ze 13 regionů Čech a Moravy. Podrobné informace o soutěži jsou k dispozici na webových stránkách www.regionalnipotravina.cz.

 

Vladimíra Nováková tisková mluvčí SZIF

Přílohy
tiskova-zprava-rp-stredocesky-kraj-2018.pdf


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN