Farmáři v Olomouckém kraji loni sklidili víc obilí,řepky i chmele

20.2.2017

Olomouc 19. února (ČTK) - Zemědělci v Olomouckém kraji měli loni dobrou úrodu obilovin i ostatních hlavních plodin. Z polí sklidili téměř 640.000 tun obilí, což bylo ve srovnání s rokem 2015 o 1,1 procenta více. Na celkové slizni obilovin v Česku se Olomoucký kraj v roce 2016 podílel 7,4 procenty, vyplývá z údaj Českého statistického úřadu (ČSÚ).

"Sklizeň v roce 2016 dosáhla opět výborných výsledků. Dosažené výnosy hlavních plodin v zemědělských podnicích v Olomouckém kraji patřily mezi nejvyšší ve sledovaných letech," komentoval ČSÚ loňskou sklizeň. Příznivé vegetační podmínky podle statistiků pozitivně ovlivnily vysoký výnos jak u hlavních obilovin, tak i u ostatních plodin, jako jsou technická cukrovka, řepka a pícniny.

Sklizeň technické cukrovky se loni v kraji meziročně zvýšila o 17,2 procenta na 779.100 tun. "Průměrný výnos 68,78 tuny na hektar byl druhý nejvyšší ve srovnání výsledků posledních 15 let," upozornil ČSÚ. Více cukrovky z hektaru farmáři v kraji sklidili pouze v rekordním roce 2014, kdy výnos činil 71,33 tuny. Plochy s cukrovkou loni v regionu vzrostly jen mírně na 11.300 hektarů.

Jako velmi dobrou hodnotí ČSÚ také loňskou sklizeň z 570 hektarů chmelnic v kraji. "Podařilo se sklidit 1093 tun chmele s průměrným výnosem 1,92 tuny na hektar, což bylo nejvíce za posledních 15 sledovaných let. Tento výnos byl také nejvyšší ve srovnání s ostatními kraji, kde se sklízí chmel," uvedl ČSÚ, podle kterého produkce v Olomouckém kraji loni tvořila 14 procent z celkové sklizně chmele v Česku.

Kukuřice sklízené na zeleno a na siláž loni zemědělci v kraji sklidili 668.000 tun, což bylo meziročně o téměř 27 procent více. Osevní plochy s kukuřicí sice mírně klesly na 15.400 hektarů, avšak průměrný hektarový výnos byl podle ČSÚ poměrně vysoký - 43 tun.

Sklizeň řepky loni v Olomouckém kraji podle údajů ČSÚ vzrostla meziročně o pětinu na 97.300 tun. Plocha polí s řepkou se zvýšila o 18 procent a zároveň vzrostl průměrný výnos na 3,57 tuny.

V roce 2015 naopak zemědělci v Olomouckém kraji sklidili meziročně méně obilí, cukrové řepy, brambor i řepky. Zatímco produkce obilí v regionu ve srovnání s rekordním rokem 2014 klesla jen nepatrně, u některých komodit byla předloňská sklizeň až o třetinu nižší.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Vložit komentář ke článku


Partneři Zemědělského svazu ČR: