Úvodní stránka > Aktuality

Ministr zemědělství Milek plní sliby. Začal jednat s obchodními řetězci

9.2.2018

Tiskový servis MZe vydal následující aktualitu: "Jednatel obchodního řetězce Globus Hans-Jörg Bauer se při jednání s ministrem zemědělství Jiřím Milkem zavázal, že v obchodech v České republice nepřipustí produkty dvojí kvality. „Přislíbil, že se zákazníci od letošního června v Globusu nesetkají v sortimentu vlastních značek s výrobky dvojí kvality. Řetězec je také připraven podpořit aktivity našeho Ministerstva, které vedou k zamezení dvojí kvality u značkových produktů,“ řekl ministr Jiří Milek.

Podle Hanse-Jörga Bauera ponesou označení vlastních značek korrekt, Globus a natuvell výhradně výrobky, které jsou stejné jako ty německé. Ty, které stejné nejsou, Globus pro své zákazníky odliší. Budou mít nové, jednoduché oranžovo-bílé obaly s označením „Dobrá kvalita – Nízká cena“. Řetězec argumentuje tím, že se svými značkami pracovat může, u těch globálních tuto moc ale nemá. Šéf řetězce uvedl, že Globus chce být součástí řešení, nikoli problému.

Ministr zemědělství Milek chtěl také vědět, z jak široké nabídky českých a regionálních potravin mohou zákazníci v Globusu vybírat a jak řetězec s jejich dodavateli spolupracuje.  V této souvislosti zdůraznil, že je nutné dbát i na to, aby výrobek necestoval přes celou Evropu, aby uhlíková stopa za tímto výrobkem a logistika byla minimální.

Podle Hanse-Jörga Bauera splňuje pravidla pro označení Česká potravina necelých 20 procent dodavatelského sortimentu. Naopak ve vlastních řeznictvích Globus splňuje kritéria České potraviny 93 procent uzenin a v pekařské výrobě jde o téměř 80 procent sortimentu. Pokud jde o regionální potravinu, Globus ji vnímá především jako potravinu z blízkého okolí. Úzce spolupracuje například s pěstiteli ovoce a zeleniny, a to mj. s ohledem na čerstvost. Tito dodavatelé jsou schopni reagovat na okamžité požadavky hypermarketů a zboží jim zavážet ještě tentýž den napřímo. „Máme více než sto regionálních dodavatelů s ročním obratem přes 160 milionů korun. Uzavíráme s nimi zjednodušené obchodní podmínky a pomáháme jim při nastavení efektivních logistických procesů,“ uvedl Hans-Jörg Bauer.

Ministr Jiří Milek připomněl, že na kontroly dvojí kvality dá letos Ministerstvo zemědělství (MZe) milion korun. „Tento problém se řeší od roku 2015 a je třeba v tom pokračovat,“ řekl Milek s tím, že legislativní úpravy jsou však na Evropské unii.

MZe nechalo v roce 2017 testovat privátní značky řetězců. Test vypracovala Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Odborníci otestovali celkem 21 produktů, a to dětské výživy, krmivo pro domácí zvířata a privátní výrobky obchodních řetězců z České republiky, Německa, Rakouska, Slovenska a Maďarska. Jedenáct výrobků bylo odlišných, tři mírně odlišné a sedm vyhodnotila komise jako stejné."

Autor:

Tiskové oddělení Ministerstva zemědělství

Zdroj: http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/aktualne/ministr-zemedelstvi-milek-plni-sliby.html

 

 

 

Zdroj: MZe


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN