Na Zemi živitelku přišlo 109 278 lidí, nejvíc od roku 2005

31.8.2017

České Budějovice 29. srpna (ČTK) - Agrosalon Země živitelka, který dnes skončil na českobudějovickém Výstavišti, přilákal 109 278 lidí. Je to nejvíce od roku 2005. ČTK to dnes řekl obchodní ředitel Výstaviště Václav Polan. Loni dorazilo na agrosalon asi 90.000 lidí.

Na Zemi živitelce se od 24. srpna představilo 550 vystavovatelů. Za příčiny vysoké návštěvnosti považuje Polan nový koncept výstavy i nový marketing. "Zaměřili jsme se víc na zážitkové zemědělství, na děti, víc na odbornost, zlepšili jsme stravování. Každý jednotlivý krok ukázal, že to byl krok správný. Umístění tak jak má být, obrovský kombajn, dlouhá řada zemědělské techniky, vedle malý zemědělský koutek dětí, to se změnilo hodně," řekl Polan.

Vedení Výstaviště by si v následujících letech přálo zrekonstruovat a rozšířit za "vyšší" stovky milionů areál, počítá s přestavbou některých pavilonů. Polan dnes řekl, že již příští rok se zvětší výstavní plocha.

Letošní 44. ročník největší zemědělské výstavy v ČR představil 550 vystavovatelů, o 40 více než loni. Na novinky ze světa kombajnů, traktorů, potravinářství i myslivosti každoročně jezdí kolem 100 000 lidí. Na některých strojích se během agrosalonu objevily cedule s nápisem Prodáno. Zahájení se tradičně zúčastnil prezident Miloš Zeman, jeho předchůdce Václav Klaus nebo ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). O svém vztahu k myslivosti mluvil na agrosalonu i bývalý hokejista Dominik Hašek.

Agrární komora zde informovala, že chce, aby stát jako kompenzace za letošní sucho vyplatil zemědělcům 3,5 až čtyři miliardy korun. Škody, které jsou hlavně na Moravě, dosahují deseti až 12 miliard, řekl prezident komory Zdeněk Jandejsek. Ministr zemědělství dříve mluvil o sumě 1,2 miliardy, stejně jako za předloňské sucho. Peníze chce komora získat ze státních podniků Lesy ČR a Budvar s tím, že by neodvedly peníze do rozpočtu.

Policie nemusela při agrosalonu řešit nic důležitého. "To, že se někdo ztratí, a pak se najde, je klasika," řekl ČTK policejní mluvčí Milan Bajcura s tím, že kapesní krádeže již před několika lety vymizely i proto, že sem přestaly jezdit organizované skupiny zlodějů.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Vložit komentář ke článku


Partneři Zemědělského svazu ČR: