Na Zlínsku začne kvůli moru platit zákaz vstupu do lesů a polí

9.8.2017

Zlín 9. srpna (ČTK) - Na Zlínsku dnes kvůli obavám z šíření afrického moru prasat začne platit zákaz vstupu lidí do lesů, polí a na polní cesty v oblasti ohniska nákazy. Opatření vyhlásil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Týkat se nebude lidí, kteří v zamořené oblasti žijí, myslivců a vybraných lesních hospodářů a zemědělců.

Zákaz vstupu má vytvořit prostředí, v němž se budou zvířata cítit bezpečně a nerušena člověkem. Kraj ve spolupráci s veterináři, myslivci a zemědělci bude území zakrmovat a zvířata postupně odchytávat do klecí, aby nemigrovala do jiných oblastí za potravou a nákaza se dále nešířila.

Úplný zákaz vstupu se bude podle Čunka týkat oblasti o rozloze zhruba 50 kilometrů čtverečních vymezené už dříve osazenými elektrickými a pachovými ohradníky a katastry měst a obcí Lípa, Slušovice, Březová, Lukov, Fryšták a Zlín. Zákaz vstupu má platit minimálně do 29. srpna. Pod hrozbou pokut až do 20.000 korun ho budou kontrolovat policisté.

V ohnisku nákazy bude zakázán lov veškeré zvěře. Hejtmanství dnes také plánuje začít s nákupem chladicích boxů pro myslivecká sdružení působící na Zlínsku. Sloužit mají k uchovávání ulovených divočáků. Pokud se prokáže, že zastřelená divoká prasata nemají africký mor, budou je moci myslivci nově využít ke spotřebě. Opatření mají myslivce motivovat ke zvýšenému odlovu divokých prasat.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Vložit komentář ke článku


Partneři Zemědělského svazu ČR: