Pro ovocnáře by mohlo být odškodnění za mrazy za 200 milionů Kč

30.5.2017

Praha 30. května (ČTK) - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se bude snažit přesvědčit vládu, aby uvolnila jako kompenzaci pro ovocnáře poškozené letošními mrazy 200 milionů korun. Dnes to uvedl na tiskové konferenci. Škody způsobené jarními mrazy jsou za necelé půl miliardy. Mrazy poškodily ovoce i v loňském roce, kdy stát nakonec pro ovocnáře uvolnil 133 milionů korun.

"Jsme ve fázi, kdy zpracováváme podklady pro ten materiál," řekl ministr, podle kterého by dokument mohla vláda projednat ideálně na přelomu června a července.

Podle něj se bude ministerstvo snažit zjednodušit administrativu a zrychlit vyplácení. Úřad zvažuje využití dat Českého hydrometeorologického úřadu, která by se mohla použít k prokázání mrazových teplot v dané oblasti. "Výrazně bychom tím zjednodušili administrativu a mohli bychom zrychlit výplatu těch škod," dodal Jurečka. Zatím však neví, zda tento způsob půjde použít.

Letošní jarní mrazy zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Nejvíce mrazy poškodily sady na Moravě. Největší propad sklizně se čeká u meruněk a broskví, a to kolem 80 procent. Finančně se největší ztráty odhadují u jablek jako hlavního ovocného druhu v Česku, měly by se pohybovat kolem 270 milionů korun.

Mrazy poškodily české ovocnáře druhý rok po sobě. Loňské škody se pohybovalo kolem 400 milionů korun, ty letošní jsou podle Ovocnářské unie tedy o pětinu vyšší.

Mrazy nejvíc poškodily sady na jižní Moravě, ale i na dalších místech na střední a severní Moravě. V Čechách způsobily škody spíše lokálně. Právě některé moravské ovocnářské podniky, které neobvykle chladné jarní počasí drtivě poškodilo již druhý rok po sobě, by se kvůli výpadku mohly podle Ludvíka dostat do existenčních problémů.

Mrazy zasáhly Česko 21. dubna a 10. května. "Nejčastěji šlo o teploty kolem minus tří stupňů Celsia, ale na mnoha místech byly zaznamenány teploty i kolem minus šesti. Navíc mrazy působily většinou po celou noc, nešlo o žádné ranní přízemní mrazíky," uvedl již dříve předseda unie Martin Ludvík.

Mrazy zničily úrodu v odhadovaném objemu 42.000 tun, což představuje 25 procent z průměru sklizní ovoce v Česku v letech 2014 až 2016 ve výši 167.000 tun. U meruněk se čeká propad o 82 procent, u broskví o 74 procent. Mrazy významně zasáhly i třešně s odhadovaným propadem 51 procent. "U třešní se negativně projevilo i špatné opylení," uvedl Ludvík. U jablek, jichž se v minulých třech letech sklízelo téměř 138.000 tun, se propad produkce odhaduje na 22 procent. Významné škody se čekají i u hrušní a rybízu.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Vložit komentář ke článku


Partneři Zemědělského svazu ČR: