Stát omezil úvěry pro pěstitele řepky a kukuřice, podpoří chovy

Praha 18. října (ČTK) - Stát omezil žádosti o investiční a provozní úvěry pro zemědělce. Nejspíš je už nezískají pěstitelé řepky a kukuřice, naopak šanci budou mít chovatelé zvířat nebo pěstitelé tzv. citlivých komodit. Dnes o tom ČTK informovala mluvčí Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) Neli Vesselinova. Stát nové úvěry spustil během letošního roku. V průběhu léta kvůli převisu žádostí jejich příjem pozastavil, nyní je opět přijímá.

Podmínky na dosažení úvěru by se měly zlepšit také pro menší pěstitele vinné révy, nově budou moci žádat také lesní hospodáři a zpracovatelé dřeva. "Podle nových pravidel si mohou žádost podat například výrobci palivového dřeva, lisovaného dřeva, poskytovatelé služeb pro lesnictví," dodal fond.

Fond zatím v prvním kole schválil žádosti za 73,48 milionu korun, zemědělci však požadují celkem 687 milionů korun. Celkovou výši úvěrů za letošní rok zatím nelze podle mluvčí odhadnout.

Fond evidoval v první kole 913 žádostí o investiční úvěry, ve kterých se dá půjčit od 100.000 Kč do deseti milionů korun s maximálně 15letou splatností. V nich podnikatelé žádali o 620 milionů korun. Dalších 68 žádostí za celkem 67 milionů korun chtěli získat zemědělci na provozní úvěry, které se poskytují od 100.000 Kč do dvou milionů korun s dvouletou splatností. Jak dříve řekl ČTK ředitel PGRLF Zdeněk Nekula, úroky by se měly pohybovat mezi 1,06 a 4,46 procenta ročně podle klientovy schopnosti splácet.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Vložit komentář ke článku


Partneři Zemědělského svazu ČR: