Vejce nad zlato

28.11.2017

ČR/Praha Oproti začátku roku 2017 se cena vajec v České republice na podzim téměř zdvojnásobila. Někteří předpovídají, že do Vánoc bude stát vejce až 7 Kč. Vzhledem k nesoběstačnosti naší země ve výrobě vajec jsou vejce dovážena z okolních zemí. A za rostoucí cenou vajec na evropských trzích může především fipronilová aféra, která vaječný trh zasáhla v létě letošního roku.

Když v naší zemi pominulo šílenství jménem máslo, nastoupila vejce. Za vysokou cenou vajec může částečně vybití či odstávka nosnic kvůli letní fipronilové epidemii a částečně také marže obchodů. Česká republika je v soběstačnosti ve výrobě vajec zhruba na 70 %. Ideální stav je být na 85 %. Proto jsme odkázání na dovezená vejce z okolních států. Vejce, která jsou sem dovážena, jsou levná. Obchodníci jim však dají vysokou marži. Ta se v létě pohybovala od 20 do 40 %. Průměrná výkupní cena vajec byla v říjnu 2017 2,20 Kč.

 

Levnější vejce v Neměcku

V médiích je často poukazováno na to, že např. v Německu na pultech obchodů jsou vejce o hodně levnější, než v České republice anebo, že k  žádnému nárůstu nedochází. Je to dané především jinou obchodní politikou“. Říká předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. „V německých obchodech prodávají pouze vejce německá nebo holandská vejce a kontrakty se uzavírají dlouhodobě a lze předpokládat, že zajišťují výrobcům stabilitu a přiměřený profit. Ceny vajec v tamních obchodech jsou tedy relativně stabilní, bez velkých slevových akcí, nebo naopak jako nyní, bez výrazných cenových nárůstů,“ uzavírá Dlouhá.

Ve střední Evropě a především u nás není cena vajec dlouhodobě příznivá. Zemědělci navíc musí reagovat na výkyvy evropského trhu, kdy se dlouhodobě potýkají s dovozy levných vajec a nelze se tedy divit, když při zcela výjimečných příležitostech kopírují také i extrémní růst cen volně obchodovaných vajec, jaký nyní v Evropě je.     

Pokud by tuzemští výrobci nereagovali vyšší cenou stejně tak jako reagují zemědělci v okolních zemích, např. v Polsku či Slovensku, dostali by se do konkurenční nevýhody až ceny po odeznění fipronilové aféry opět klesnou. Obměny chovů zasažených fipronilem trvají minimálně půl roku. Bez zisku nelze zajistit další rozvoj odvětví, modernizovat, nebo vybudovat další kapacity pro chov nosnic a zvýšit tak naší soběstačnost. „Na trhu s vejci jsme závislí na dovozu, to je strategická chyba. Jakýkoliv výkyv se projeví,“ říká předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

 

Ing. Jana Sixtová 


Vložit komentář ke článku


Partneři Zemědělského svazu ČR: