Vyjádření ministra zemědělství Jurečky k aktuálním opatřením proti africkému moru prasat na Zlínsku

31.7.2017

TZ (28.7.) – Vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky, který po dnešním jednání s odborníky, požádal zlínského hejtmana Jiřího Čunka, aby vyhlásil v kraji kvůli africkému moru prasat mimořádný stav.

Dnes (28.7.) jsem požádal hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka, aby v rámci krizového řízení vyhlásil mimořádný stav, a to především proto, aby se zvířata z dotčené lokality na Zlínsku nepřesunula, respektive abychom je v této lokalitě udrželi. Jde o zhruba 20 kilometrů čtverečních, které jsme se rozhodli oplotit elektrickým ohradníkem. Území by tak v prvním pásmu mělo být velice dobře chráněno pachovými ohradníky, za nimiž by měly být ohradníky elektrické. Mimořádný stav je nutný proto, abychom mohli takovéto opatření udělat a ohradníky instalovat, následně je mohli střežit a kontrolovat, že nejsou poškozovány. Zároveň zvažujeme, že požádáme Zlínský kraj o vyhlášení zákazu vstupu osob, které k tomu nebudou oprávněny třeba kvůli zemědělské činnosti nebo lovu. Se Státní veterinární správou, odbornou mysliveckou veřejností, agrární veřejností i s úředníky Zlínského kraje se všechny tyto možnosti připravují tak, abychom mohli v pondělí detaily tohoto mimořádného stavu zveřejnit.

Zvažujeme také, že bychom v rámci mimořádného stavu spolupracovali případně s policií a armádou. Pan hejtman Jiří Čunek mě již informoval, že v pondělí mimořádný stav včetně podmínek zveřejní. Já jsem informoval pana premiéra Bohuslava Sobotku, ministra vnitra Milana Chovance a ministra obrany Martina Stropnického, že asi budeme potřebovat součinnost těchto dvou resortů.

Zdroj: http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2017_vyjadreni-ministra-zemedelstvi-mariana.html

 

Na Zlínsku platí kvůli africkému moru prasat stav nebezpečí

Ve Zlínském kraji byl v pondělí (31.1) po poledni vyhlášen stav nebezpečí. Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) rozhodl o vyhlášení kvůli tomu, aby se podařilo zabránit šíření afrického moru prasat. Kolem ohniska nákazy by měl vyrůst 45 kilometrů dlouhý elektrický ohradník. Zpráva Novinek.cz v plném znění je vyvěšena zde: https://www.novinky.cz/domaci/444993-na-zlinsku-plati-kvuli-africkemu-moru-prasat-stav-nebezpeci.html

 

Vložit komentář ke článku


Partneři Zemědělského svazu ČR: