Také španělští zemědělci upozorňují na problémy v odvětví. Likvidují je nízké výkupní ceny i dovozy z třetích zemí. Požadují prioritu pro evropské produkty před agrárním dovozem z třetích zemí
9.7.2025Jak již bylo uvedeno dříve, Španělsko patří (vedle Francie a SRN) k největším zemědělským producentům v EU...Ve Španělsku byl a je velmi podrobován kritice španělský ministr zemědělství Luis Planas (je to velký zastánce dohody EU-Mercosur). Zemědělci mu např. vytýkají, že projevoval a projevuje "velkou lhostejnost k bezbranosti domácích producentů obilí tváří tvář nekontrolovanému dovozu ze třetích zemí". Zemědělci a jejich organizace (jako mj. COAG) upozorňují, že sklizeň obilí bude letos ve Španělsku výborná, takže není potřeba např. z Ukrajiny dovážet do země obilí a to ani jedno zrno a to nejméně do r. 2026. Zemědělci upozorňují na potřebu uplatňovat v obchodní dohodě EU-Ukrajina ochrannou doložku a že španělský venkov nemůže nést břemeno evropské solidarity s Ukrajinou (již dříve španělští zemědělci také kritizovali nedostatečnou kontrolu agrárrních dovozů ze třetích zemí s tím, že si do přístavů mnozí dovezou všechno, co chtějí). Zdroj:
Nesouhlas s dohodou EU-Mercosur je slyšet i od španělských zemědělců upozorňujících mj. na to, že v uzavírání obchodní dohody se musí pamatovat na vyváženost mezi obchodní otevřeností a ochranou odvětví, které ochranu z existenčních důvodů potřebují. Jeden z nich uvádí: "Zdá se, že Evropská unie zapomněla na historickou mobilizaci zemědělského sektoru v roce 2024 a možná se...brzy znovu postavíme na obranu budoucnosti". Zdá se ale, že EK od zemědělců očekává, že si všechno nechají líbit a udrží se v hospodářské soutěži za nerovných podmínek. Na něco obdobného aktuálně upozorňuje i největší organizace evropského zemědělství COPA/COGECA: "Podle současných podmínek dohody se od farmářů a výrobců v EU očekává, že budou soutěžit za nerovných podmínek a budou čelit dovozu produktů vyrobených za nižších environmentálních, sociálních, zdravotních a bezpečnostních norem než v EU, bez jakýkoliv záruk reciprocity. Evropští spotřebitelé jsou navíc uváděni v omyl a domnívají se, že dovážené produkty splňují stejně vysoké standardy jako potraviny z EU, ačkoli ve skutečnosti tomu tak zdaleka není". Na španělském webu na agrární problematiku upozorňují: "Ústupky v přístupu na trh v současné dohodě představují existenční hrozbu pro zemědělce a producenty cukru, hovězího masa, drůbeže a etanolu v EU....". Obdobně jako ve Francii, Polsku i ve Španělsku jsou si lidé vědomi, že "pokračování v této dohodě v její současné podobě by vážně ohrozilo vlastní cíle a závazky EU v oblasti bezpečnosti potravin, udržitelnosti a spravedlivé hospodářské soutěže“. Zdroj:
Představitelé velké španělské zemědělské organizace ASAJA 26.6.2025 v Bruselu vyjednávají s eurokomisařem pro zemědělství Christophem Hansenem a s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou mj. proto, aby požadovali zachování stávajících pilířů v rozpočtu pro SZP EU. Šéf ASAJA Pedro Barato poukazuje na to, že nejlepší investicí jsou potraviny (na rozdíl od raket). Poukazuje také na důležitost zachování stejného formátu SZP jako v předchozích letech, tzn. se samostatným rozpočtem pro zemědělství a do rozvoje venkova. Je známo, že většina zemí EU (včetně Německa) vytvoření jednoho fondu na financování SZP EU odmítá. Dle zástupce evropské organizace evropských producentů COPA je na 16. července 2025 v Bruselu naplánována demonstrace. Zdroj:
Španělsko 25. června znovu oznámilo, že nebude na obranu vynakládat požadovaných 5% HDP ročně. Své výdaje nezvýší a nebude na obranu vynakládat více jak 2,1 % HDP. Zdroj:
Také ve Španělsku došlo k výkyvům na politické scéně. Španělský premiér Pedro Sánchez 16. června potvrdil, že nevyhlásí předčasné volby (a to i přes rostoucí skandály ve spojitosti s korupcí a se zneužíváním veřejných zdrojů). Oznámil ale zásadní vnitřní čištění své strany (z pozice generálního tajemníka Španělské socialistické dělnické strany). Na jednání vysoce postavených členů strany se tito 16.6. zabývali důsledky obsáhlé zprávy nejvyšší španělské vyšetřovací jednotky Guardia Civil, která socialistickou stranu spojuje s korupčními schématy. Euractiv upozornil na to, že se o tom v Bruselu ví a že mluvčí Evropské komise zopakoval a zdůraznil protikorupční postoj Evropské unie (nelze vyloučit, že se následně prokáže, že evropské fondy byly ve Španělsku zneužívány v údajných skandálech bývalých ministrů a představitelů Španělské socialistické dělnické strany). Socialističtí politikové z nejrůznějších míst Španělska apelují na to, by vzhledem k narůstající gradaci korupčních skandálů premiér a zároveň šéf socialistické strany Pedro Sánchez vyhlásil předčasné volby, i když je zřejmé, že jejich strana vzhledem k situaci dostane méně hlasů. Zdroje:
Opozice svolala na 8.6. do Madridu celostátní protest proti vládě. Opozice závěrem protestu vyzvala premiéra Sáncheze, aby svoje místo uvolnil a vypsal nové volby. 12. června se premiér Pedro Sánchez na tiskové konferenci španělskému lidu a příznivcům Socialistické strany práce omluvil za korupční skandál ve své Socialistické straně. Dle bruselského webu Politico.eu je Sánchezovi mj. vytýkána mafiánská administrativa a časem se možná i ve španělském parlamentu bude hlasovat o vyslovení důvěry/nedůvěry vládě. Zdroje:
https://www.politico.eu/article/spain-pm-pedro-sanchez-apologize-corruption-socialist-party/
Protesty a problémy španělských a francouzských zemědělců se zabývá i jedna z největších zpravodajských agentur na světě Reuters. Na webu Reuters se např. uvádí, že dle odhadu šéfa zemědělské organizace COAG z Aragonu - španělští zemědělci v roce 2025 přijdou cca o 1 mld. EUR (po přepočtu okolo 25 mld. Kč) z důvodu poklesu výkupních cen obilí domácích producentů a to pod náporem dovozů obilí do Španělska ze třetích zemí. Zdroj:
Okolo 300 zemědělců (vedených velkými zemědělskými organizacemi UPA, COAG, ASAJA) 12. června protestovalo ve středu Španělska v oblasti Guadalaraja proti obtížným podmínkám v odvětví pěstování obilovin. Tato část Španělska byla doposud zaměřená hlavně na pěstování obilí a od posledních let je stále více zřejmé, že se tomuto odvětví ekonomicky přestává dařit a že se pěstování obilí zemědělským prvovýrobcům nevyplácí. Zemědělci poukazují na to, že za uplynulých několik let se dovozy měkké pšenice do Španělska zhruba 7krát zvýšily, zatímco výkupní ceny měkké pšenice od domácích pěstitelů (pod tlakem dovozů) poklesly cca o 40%. Protestující zemědělci vyvěsili transparenty s nápisy: "Férové ceny za naše obilí". "Nekontrolovaný dovoz je zkázou odvětví". Zdroj:
Rozvoj španělského zemědělství a venkova se dostává do úzkých. Letos se tam očekává rekordní objem sklizně ozimých obilovin, ale pěstitelé se z toho neradují (čím více bude produkce, tím více poklesne výkupní cena). Výkupní ceny obilí nejsou na optimální úrovni, nejsou férové a jejich dynamika za dynamikou cen vstupů a nákladů zaostává. Zemědělci si stěžují, obdobně jako zemědělci i z jiných zemí EU, že jim odběratelé tlačí na co nejnižší výkupní ceny, protože do Španělska se tlačí mnoho laciného obilí z Ukrajiny a z dalších třetích zemí. Španělští zemědělci si stěžují, že na rozdíl od zemědělců ze třetích zemí, oni musejí respektovat přísné normy, standardy, předpisy, dodržovat agro-envi opatření apod. Španělští zemědělci poukazují na to, že v systému je něco v nepořádku. Problémem jsou dle nich "pravidla hry". Na fotce u článku na niže uvedeném odkazu jsou vidět protestující zemědělci s vlajkami svých samosprávných organizací držící transparent, kterým poukazují na to, co je tlačí: "náklady, dovozy a spekulace...". Zdroj:
https://agroinformacion.com/cuando-una-buena-cosecha-tampoco-es-suficiente/
Lokální zemědělské protesty ve Španělsku pokračují. Také v Kastílii (je to rozsáhlé území ve vnitrozemí Španělska) letos došlo k uzavření cukrovaru. 10. června se v hlavním kastilském městě ve Valladolidu kvůli tomu shromáždili protestující lidé a vyzvali státní orgány, aby bránily zániku pěstování cukrové řepy a cukrovarnického průmyslu v této části Španělska, které je tam zavedeno cca 100 let. Protestovali pěstitelé cukrovky i pracovníci z cukrovaru. 13. června tam mají protesty pokračovat. Zdroj:
Opozice svolala na 8.6.2025 do Madridu celostátní protest proti vládě premiéra P. Sánchéze. Dle jednotlivých zdrojů se počet účastníků liší - dle Lidové strany Španělska se v centru sešlo cca 100 000 protestujících. Šlo o celostátní protest - autobusy nad ránem svážely protestující do hlavního města z celého Španělska. Jedním z důvodů této demonstrace je přebujelá korupce a používání nedemokratických postupů. Shromáždění lidé mj. skandovali: "Pedro Sánchezi, rezignuj!" Opozice závěrem protestu vyzvala premiéra Sáncheze, aby svoje místo uvolnil a vypsal nové volby (jak vyplývá ze španělských zdrojů - tímto protesty v Madridu nekončí, 10.6. se tam měl uskutečnit další celostátní protest nespokojených a rozzlobených španělských zemědělců, ale jestli se uskutečnil či byl na poslední chvíli zrušen - o tom nejsou dostupné informace). O nedělním madridském protestu (8. června) informovala i hlavní americká zpravodajská agentura AP. Zdroje:
https://www.dw.com/en/spain-tens-of-thousands-demand-new-election-at-madrid-rally/a-72836726
https://apnews.com/article/madrid-spain-sanchez-protest-5a6a931dc4879163e32351d2edc74b6c
Španělsko patří (vedle Francie, SRN) k největším agrárním producentům mezi zeměmi EU. A tak není divu, že vloni i letos tam byla/je vysoká četnost zemědělských protestů. Španělský web agroinformacion.com v květnu 2025 uvedl: "Venkovem se valí vlna protestů". Dle webu agroinformacion.com protesty zemědělců v červnu 2025 pokračují: 5. června zemědělci protestovali v Segovii ve středu země. A další demonstrace se připravují, a to jak na lokální, tak i na celostátni úrovni. V úterý 10. června se měla uskutečnit další demonstrace a to opět před sídlem Evropské komise v Madridu (o výsledku nejsou dostupné informace). Také španělští zemědělci znovu a znovu opakují své odmítnutí Mercosuru. Zdroj:
Protesty vedené zemědělskou organizací ASAJA jsou připravovány i v Córdobě v Andalusii na španělském jihu. Také tam mají zemědělci obavy z rozpočtových škrtů ve Společné zemědělské politice EU, které ochromují budoucnost zemědělství i budoucnost evropské potravinové soběstačnosti. Zemědělská organizace ASAJA Córdoba zdůrazňuje, že "SZP se nemůže stát...zbytkovým prvkem v nových rozpočtových debatách, protože bez robustní a společné zemědělské politiky EU riskuje narušení rovnováhy, která dosud udržovala potravinovou bezpečnost, udržitelnost a venkovský svět". ASAJA v neposlední řadě požaduje, aby byly nejrůznější předpisy přizpůsobovány realitě venkova. Doporučuje, aby agro-envi předpisy byly založeny "na vědecké rigoróznosti, nikoliv na ideologii". Zdroj:
Představitelé španělských zemědělských organizací ASAJA, COAG a UPA 19. května 2025 předložili v sídle Evropské komise ve Madridu svůj manifest, ve kterém obhajují silnou a dobře financovanou SZP EU s tím, že: "Bez rozpočtu není SZP, bez SZP nejsou zemědělci, bez zemědělců není potravinová bezpečnost". Zároveň vyjádřili obavy ve věci plánovaných rozpočtových škrtů, které dle nich budoucnost SZP ohrožují. Tyto zemědělské organizace se v této věci obrátily dopisem také na premiéra Španělska P. Sáncheze. V dopise apelují na jeho obhajobu silného víceletého finančního rámce, který by zajistil financování SZP pro nadcházející období. Zdroj:
Jak již bylo uvedeno, španělští zemědělci to nechtějí vzdát. Dne 20.5.2025 se shromáždili před sídlem EU ve španělském hlavním městě v Madridu. Krom toho se španělští zemědělci zúčastnili i protestu v Bruselu, který se uskuteční ve stejný den. Chtějí tak podpořit hlas největší evropské organizace zemědělců COPA/COGECA usilující o adekvátní rozpočet na SZP EU (a to i v příštím víceletém finančním rámci). Španělští zemědělci chtěli připomenout, že v době přetrvávající geopolitické nestability a nejistoty - EU musí dbát na "zabezpečení svého zemědělského sektoru". Mnozí španělští zemědělci, se obdobně jako i COPA/COGECA, obávají záměrů, které by vlastně mohly sílu SZP EU rozmělnit do něčeho bez záruk a bez společné vize. Zdroj:
Malá protestní skupinka (cca 7 zemědělců) v dubnu 2025 dorazila na traktorech ze Španělska do Bruselu a vjela na náměstí Place du Luxembourg, kde zatroubila na protest proti SZP EU, která dusí zemědělství a zvláště živočišnou výrobu. Ochotu s nimi jednat v Bruselu 8.4. projevila pouze španělská pravicová strana VOX a někteří španělští europoslanci. Zemědělská organizace APAG Extremadura ASAJA chce i nadále pracovat na tom, aby se evropské instituce přestaly k venkovu obracet zády a konečně uznaly realitu, jaká v zemědělské prvovýrobě je. Zdroje:
V sobotu 5. dubna malá skupinka španělských zemědělců na traktorech měla za sebou jízdu napříč Španělskem (vyjela až téměř od hranic Španělska s Portugalskem) a vjela do Francie. Po cestě je řada španělských zemědělců doprovázela, ale dál s nimi nejela. Skupinka španělských zemědělců na traktorech směřovala do Bruselu, aby přímo tam upozornila na velké problémy zemědělců a tím i celého venkova. Zdroj:
1. dubna 2025 začala historická protestní jízda traktorů do Belgie a do Bruselu na obranu zemědělství a venkova před Evropou. Zemědělská organizace z území Extremadury bude první, kdo přiveze hlas extremadurského a španělského venkova až před sídla orgánů EU. Odjezd na obranu práv zemědělského sektoru započal 1. dubna z Méridy (město v provincii Badajoz) a to pod heslem "Venkov je třeba bránit a zemědělská organizace APAG Extremadura Asaja tak v Evropě učiní". Mezi jejich hlavní požadavky např. patří: Flexibilita SZP, snížení byrokracie, dostatečný rozpočet od roku 2027, odstranění digitálního provozního záznamu. Férové ceny placené zemědělcům. Zvýšené hraniční kontroly dovozu ze třetích zemí, které nesplňují stejné kvalitativní a zdravotní normy, jaké požaduje EU. Odstranění Green Dealu a to včetně Zákona o ochraně přírody. Skutečná a účinná podpora mladých zemědělců a generační výměna na venkově. Jak již bylo mnohokrát uvedeno, španělským zemědělcům vadí podpis obchodní dohody EU s Mercosurem. Zdroj:
Juan Metidieri, šéf organizace zemědělců APAG Extremadura ASAJA, řídí jeden ze 3 extremadurských traktorů, které nyní jedou do Bruselu. Zdůvodnil to pro list ELMUNDO takto: "Když jsme viděli pasivitu našich politiků vůči farmářům a rančerům, řekli jsme si, že musíme udělat něco, co nenaštve společnost a bude mít silný dopad na politiky. To byl hlavní důvod, proč jsme to udělali"..."Musíme nyní zatlačit, abychom zajistili, že naše požadavky budou brány v úvahu". Jízda se skládá min. ze čtyř traktorů. Evropským lídrům tato skupina španělských zemědělců a funkcionářů chce sdělit nesouhlas s tím, co EU vnucuje a co pro nás v zemědělské a venkovské praxi znamená omezování a sankce. Škála toho je široká: od obchodních dohod včetně Mercosuru až po Agendu 2030, Green Deal a Zákon o obnově přírody. Zemědělci chtějí poukázat na to, že to jejich političtí představitelé v EU schválili za zády zemědělců. Z Méridy jeli do Ávily, pak do Burgosu, do měst v jižní Francii, pak do Waterloo v Belgii a do Bruselu chtějí přijet snad v úterý 7. dubna. Juan Metidieri doufá, že se k nim po cestě přidají další zemědělci s traktory. Tito protestující zemědělci se v Bruselu plánují setkat i s některými europoslanci (Lidová strana a Vox jim potvrdily schůzky). Zdroj:
https://www.elmundo.es/economia/2025/04/01/67eaca68e4d4d80f1e8b459c.html
Zemědělská organizace ASAJA z města Valladolid oznámila, že se k této jízdě dne 2. dubna do Bruselu připojí. ASAJA Valladolid vyzvala všechny profesionály v odvětví zemědělství a chovu hospodářských zvířat, aby se také připojili. Považují za zásadní např. začlenění do obchodních dohod se třetími zeměmi zrcadlové doložky, které by zajistily, že dovážené produkty splňují stejné normy kvality a bezpečnosti jako evropské produkty. Bodem sporu je obchodní dohoda EU s Mercosur, se kterou nevládní zemědělská organizace ASAJA "důrazně nesouhlasí". ASAJA Valladolid trvá na tom, že venkov nemůže nadále snášet současné podmínky bez skutečné změny zemědělské politiky. Tato protestní jízda je v důsledku rostoucích obav zemědělců o osud tohoto sektoru a také o jeho perspektivu. Zemědělci chtějí, aby si politikové jejich proseb všimli a vzali je v úvahu při svých rozhodováních. Zdroj:
https://www.agronewscastillayleon.com/tractorada-a-bruselas/
1. dubna vyjela z Extremadury (Kastilie, Leon) na jihozápadě Španělska kolona traktorů na protest směrem do Belgie a do Bruselu. Uskuteční se tzv. traktoriáda a po cestě Španělskem budou nespokojení zemědělci nabírat další účastníky s traktory. Je to cca 2 000 km a zemědělci to plánují projet cca během pěti dnů. Juan Metidieri, šéf nevládni organizace španělských zemědělců APAG-Extremadura-ASAJA, vyhlásil, že mezi požadavky, které v Bruselu přednese, patří zmírnění přehnané regulace, uvalené Evropou na její zemědělce a zavedení spravedlivého rozpočtu pro novou SZP. K požadavkům patří i odmítnutí dohody EU-Mercosur, protože poškozuje extremadurské a další španělské farmáře. Znamená nekalou hospodářskou soutěž vyvolanou lacinějšími produkty ze třetích zemí, které nemusejí splňovat náročné požadavky stanovené Evropou. Zemědělci si v Bruselu také chtějí stěžovat na přísnou zelenou politiku prosazovanou v evropském zemědělství. Zdroj:
27. února 2025 byl den dalšího zemědělského protestu a to ve španělském městě Zaragoza (Španělsko, Itálie, SRN a Francie jsou největší agrární producenti v EU - vyrábějí přes polovinu její zemědělské produkce). Zatímco španělská vláda obchodní dohodu EU-Mercosur podporuje, španělští zemědělci jsou proti. Ve Španělsku letos zemědělci už na řadě míst protestovali. A jelikož není nadále jasno, jak to bude s dohodou EU-Mercosur dál a situace v zemědělství, se i zatím bez této dohody, vyvíjí kriticky, zemědělci (zůstávající v nejistotě) se k protestům ve městě Zaragoza v počtu cca 1 000 vrátili. Protest organizovalo několik nevládních organizací zemědělců a to včetně Národního svazu zemědělců (UNASPI). Tisícovka zemědělců ve žlutých vestách pochodovala městem a apelovala na řešení situace, která bez řešení nevyhnutelně povede k zavírání stovek farem. Situace v odvětví zemědělství je považovaná za krizovou až kritickou. Jedním z požadavků, který zazněl 27. února, je "absolutní odmítnutí dohody EU-Mercosur". Zemědělci měli transparent např. s tímto nápisem: "Mladí v nadšení jsou v nebezpečí zániku". Zdroje:
https://www.agronewscastillayleon.com/protesta-unaspi-zaragoza/
https://www.youtube.com/watch?v=_HHpfxqN7Ls
Od počátku roku probíhaly zemědělské protesty hlavně v Polsku a ve Francii. Protesty byly i v Itálii (v lednu 2025). Zemědělci jsou toho názoru, že země bez zemědělců je zemí bez budoucnosti. Na některé protesty, jako např. proti obchodní dohodě EU s Mercosurem, přijeli španělští zemědělci do Francie. Krom toho uspořádali řadu protestů na nejrůznějších místech Španělska. Jelikož není nadále jasno, jak to bude s dohodou EU-Mercosur, zemědělci se ve Španělsku vracejí k protestům: 27. února se bude konal ve městě Zaragoza další protest. Mj. ho organizoval Národní svaz zemědělců (UNASPI). Mezi hlavní požadavky sektoru patří odmítnutí/revize dohody EU-Mercosur, která je označována za "nekalou soutěž pro španělský a evropský zemědělský sektor". Svaz varoval, že pokud od politiků nebudou uspokojivé odpovědi, budou zemědělské protesty pokračovat po celé zemi. Upravit či odmítnout dohodu EU-Mercosur není jediným požadavkem, krom toho zemědělci mají požadavky na zmírnění přísných podmínek pro podnikání v zemdělství, ve kterém se situace "stala neudržitelnou". Zemědělci též požadují zmírnění agro-envi opatření. Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zaragoza
Zemědělci a jejich organizace uspořádali 27.2. protest. Uvádějí: "Krize, které čelí zemědělství a chov dobytka v celé zemi, vedla tisíce aktivních zemědělců a jejich rodin k tomu, aby se spojili ve společném boji, který vyžaduje skutečná řešení problémů, kterým čelíme". Organizátoři protestu upozornili, že v Zaragoze půjde o "první z řady mobilizací, které se uskuteční v různých částech země". Zdroj:
Proč zemědělci v Zaragoze 27. února protestovali: Krize v zemědělství zasáhla tisíce rodin, které jsou na příjmech z tohoto odvětví závislé. Nejvíce jsou ovlivněné oblasti s dlouhodobou zemědělskou tradicí - Aragon, Kastilie, León, Extremadura a Andalusie. Mezi hlavní požadavky (kromě odmítnutí/revize dohody Mercosur) patří: Snížení daňového zatížení pro zemědělské producenty. Zmírnění byrokratických a administrativních překážek zpomalujících podnikatelskou činnost. Priorita pro evropské zemědělské produkty před dovozem ze třetích zemí. Zemědělci poukazují na to, že dovoz zemědělsko-potravinářských produktů ze zemí mimo EU do Španělska za poslední desetiletí vzrostl o 40 %. Za posledních pět let v zemědělství byl 15% pokles ziskovosti farem. Jednou z hlavních obav tohoto odvětví je obchodní dohoda mezi unií a Mercosurem. Smlouva by mohla vést k masivnímu vstupu jihoamerického hovězího za cenu až o 50 % nižší než v Evropě. Zdroj:
Španělsko patří k největším zemědělským producentům v EU. Lokální protesty byly na jihovýchodě Španělska a to v Extremaduře (největší město Badajoz) dne 25. února. Zemědělci jsou rozzlobeni tím, že krajské orgány marně žádali o opatření na zmírnění svých podnikatelských problémů v zemědělství (většina z toho byla úředníky ignorována). Zemědělci mají problém uživit se a svoji ziskovost označili za nedostatečnou. Podrobili kritice také nečinnost státních a krajských orgánů při řešení generační výměny. Nelíbí se jim, že prostředky namísto zemědělské prvovýroby směřují na nejrůznější neproduktivní opatření, jako např. na další a další úřadování a na vydržování velkého počtu úředníků,což žádný rozvoj venkova v praxi znamenat nebude. Zdroj:
Zastupitelé z části Španělska za Exremadurskou unii (území Kastilie a Leon) 17. února předložili návrh, aby na Extremadurském shromáždění byla projednána a odmítnuta obchodní dohodu EU-Mercosur s ohledem na její dopady na španělské zemědělství a potravinářství. Exremadurská unie chce varovat, že pokud bude ratifikována dohoda EU-Mercosur, přinese to katastrofální důsledky pro extremadurský výrobní sektor. Proto by se měly všechny politické síly z Exremadury proti podpisu obchodní dohody postavit. Uvedená unie zaslala žádost všem politickým stranám zastoupeným v Extremadurském shromáždění, jako např. na pravicovou stranu Vox, aby naléhaly na své poslance, aby hlasovali proti ratifikaci obchodní dohody v Evropském parlamentu. Zdroj:
12. února lokální zemědělské protesty ve Španělsku pokračovaly a to v oblasti Kastilie a Leon (severozápad země směrem k hranicím s Portugalskem). Shromáždilo se asi 300 zemědělců. Podrobili kritice přísné podnikatelské podmínky a zhoršující se výsledky podnikání v zemědělské prvovýrobě v této části Španělska. Drželi transparenty jako např. s tímto nápisem: "Mercosur pro primární sektor znamená bídu a krach". Jeden ze zemědělců a představitelů Unie nezávislých asociací primárního sektoru vyjádřil názor, že dotažení obchodní dohody EU-Mercosur do praxe by u nich znamenalo tu "poslední kapku". Do pěti let by mnoho produkčních zemědělců z odvětví odešlo, protože by zvýšený konkurenční tlak nevydrželo. Zdroj:
Situace je taková, že plánované zemědělské protesty na den 10. února byly na některých místech odvolány (asi tam byl politický či jiný tlak). Celostátní velký protest v Madridu se nekonal. Zhruba v půlce Španělska se uskutečnila řada menších či malých lokálních protestů. Zemědělský protest byl mj. v přístavu Valencie u Středozemního moře (3. největší město po Madridu a Barceloně) ve formě protestní kolony cca 50-ti traktorů projíždějící hlavními třídami a centrem města. Zemědělci upozorňovali na nekalou hospodářskou soutěž, do které se dostanou v případě, že obchodní dohoda EU-Mercosur bude ratifikována. Také se protestovalo ve městě Zaragoza na severovýchodě země a zemědělci vezli mj. transparent s nápisem "Evropa nás zabíjí". Ve městě Albacete na jihovýchodě země centrem projížděla kolona 50-ti traktorů, aby zemědělci upozornili na to, že venkov potřebuje pomoc. Objevily se i podobné transparenty, jako měli protestující zemědělci ve Francii a to s nápisem ve smyslu: "Mercosur-tuny dováženého masa výměnou za německá auta". Hlavní důvody lokálních protestů: Od velkých protestů před rokem se nic nezměnilo. Politici u moci ve prospěch zemědělství a venkova nesplnili žádné požadavky zemědělců anebo jich splnili příliš málo. Odmítnout obchodní dohodu EU-Mercosur a udělat změny v přísných opatřeních SZP EU. Zdroj:
Zemědělci s traktory se 10. února vrátili na několika místech Španělska na protesty, aby požadovali změny v SZP EU a aby odmítli obchodní dohodu EU s Mercosurem. Více jak 200 traktorů bylo na shromáždění u města Pamplona na severu země v regionu Navarra. Jeden z přítomných poukázal na to, že španělští zemědělci nemohou konkurovat, protože podléhají přísným požadavkům na ochranu životního prostředí, na používání fytosanitárních produktů a dalším požadavkům, které činí jejich výrobu "směšně drahou". Navarrští zemědělci prohlásili, že požadují, aby v dohodě s Mercosurem byly uplatněny zrcadlové klauzule a aby jihoamerické produkty vstupující do Evropy, "měly stejné podmínky, jaké se od nás vyžadují zde". Na shromáždění byl přečten manifest, ve kterém zemědělci vysvětlili, že se sešli, "aby bránili budoucnost základního sektoru naší společnosti: španělské prvovýroby". Zemědělci pozdvihli hlas proti tomu, co ohrožuje životaschopnost farem. Chtějí pokračovat v protestech, dokud nebudou přijata taková rozhodnutí, která zajistí prosperující budoucnost španělskému zemědělství a venkovu. Zdroj:
https://efe.com/navarra/2025-02-10/concentracion-de-tractores-en-tafalla/
Největší zemědělské protesty toho dne byly ve Valladolidu (hlavní město společenství Kastilie a Leon) a v jeho okolí. Protestovaly stovky zemědělců. Asi 40 traktorů tam na jednu hodinu zablokovalo dálnici. Mluvčí Unie nezávislých asociací primárního sektoru Carlos Duque do médií vysvětlil, že požadavky protestujících zůstávají oproti loňskému roku nezměněny. Nyní se přidal i velký problém obchodní dohody EU s Mercosurem. Dle názoru Carlose Duqueho tato dohoda o volném obchodu zemědělskou prvovýrobu zatíží a potopí. Zdroje:
O velkém protestu, který měl být 10. února v Madridu, je málo informací. Zemědělci se tam nad ránem dostali do problémů s policií a s těžkooděnci, kteří jim nepovolili vjezd do hlavního města (madridský protest byl zrušen). Zdroj:
https://elpais.com/economia/2024-02-10/la-protesta-de-los-agricultores-en-directo.html
Španělští zemědělci chtěli udělat další velký protest zemědělců a jejich organizací z celého Španělska v hlavním městě Madridu 10. února a to hlavně proti dohodě EU-Mercosur. Španělské zemědělské organizace mají za to, že zemědělská prvovýroba je nyní v ještě zranitelnějším stavu, než jak byla před rokem. Jsou toho názoru: "Proto je nyní, více než kdy jindy, klíčové pokračovat v našem boji za obranu budoucnosti španělského venkova". Španělské zemědělské organizace mj. kritizují to, že "evropské zelené politiky zdaleka nepodporují skutečně udržitelný přechod, ale zhoršují situaci tohoto odvětví“. Španělské zemědělské organizace upozorňují, že zemědělské komodity a potraviny dovážené ze zemí Mercosuru jsou uváděny na trh bez odpovídajících standardů kvality, což znamená nekalou soutěž a ohrožuje ziskovost dosažitelnou v odvětví španělské zemědělské prvovýroby. Obdobně jako zemědělci francouzští vyzývají k protestním akcím neomezeného rozsahu, "dokud nebudou vyslyšeny naše potřeby a přijata naléhavá rozhodnutí, která zaručí budoucnost španělského venkova". Španělské zemědělské organizace vyzvali všechny lidi, aby se k nim přidali a aby pochopili "význam zachování silného, nezávislého a kvalitního zemědělsko-potravinářského sektoru" s tím, že "budoucnost španělského venkova je budoucností všech". Na níže uvedeném odkazu je vidět foto shromážděných zemědělců oblečených ve vestách s nápisem: "Naší zkázou vznikne váš hlad". Zdroj:
Španělsko patří k největším zemědělským producentům v EU a problematika zemědělství ve společnosti silně rezonuje. Krom vlny protestů zemědělců v polovině Španělska dne 10. února se tam uskuteční i lokální protesty: A to např. v regionu Extremadura (největší město Badajoz) dne 25. února. Zdroj:
Zemědělství je Španělsku ohroženo tím, že se do něho dostanou investiční fondy/silné kapitálové společnosti a tradiční farmy zajišťující lokální výrobky, zajišťující život a zaměstnanost na vesnicích - tam přestanou existovat. Zdroj:
Ve Španělsku byl připravován velký zemědělský protest (i proti dohodě EU s Merocosurem) a to na pondělí 10. února 2025. Je to skoro do roka a do dne od velkého protestu, který se uskutečnil 6. února 2024. Hlavní důvod tehdy i nyní: Krize v odvětví zemědělství ve Španělsku nabyla většího rozměru a daná politika řešení krize nepřináší. Zemědělci z celého Španělska před pár lety zahájili dlouhou sérii svých veřejných vystoupení, při kterých "zvedli své hlasy proti nátlaku byrokratického systému a politik, které upřednostňují mezinárodní zájmy a investiční fondy před národními zemědělskými podniky...stále stojíme proti stejným problémům: nespravedlivé neférové výkupní ceny, nekalá konkurence...". "Protože bez polí není život". Zemědělci společně se svými zemědělskými samosprávnými a nevládními organizacemi znovu chtěli vyslovit NE Mercosuru a dalším obchodním dohodám, které ničí národní španělskou zemědělskou a potravinářskou identitu a produkci. Zdroj:
Jak již bylo uvedno, Miguel Padilla, prezident Koordinace zemědělských a hospodářských organizací (COAG), v prosinci 2024 obchodní dohodu mezi EU a Mercosurem označil za skandální a kritizoval vládu španělského premiéra Pedra Sáncheze za to, že patří k hlavním iniciátorům a podporovatelům uzavření této dohody. Zemědělství je opět tím hlavním poraženým, podrobil kritice Padilla. Zdroj:
Z lednového průzkumu veřejného mínění vyplývá, že 92 % Španělů souhlasí s protesty farmářů; z toho 54 % Španělů plně souhlasí s demonstracemi a 38 % spíše souhlasí. 83 % Španělů uznává, že obchodní dohody EU vystavují zemědělské producenty v členských státech EU konkurenci ze třetích zemí. Zdroj:
Zemědělství je pro Španělsko, které patří mezi největší agrární producenty v EU, velmi důležité. Čtyři země společně (Francie, Německo, Itálie a Španělsko) produkují přes polovinu zemědělské produkce EU. Španělští zemědělci chtějí, aby zemědělství bylo i nadále strategickým odvětvím. Je ale možné, že to nepůjde, pokud věci zůstanou, jak jsou (popř. se ještě zhorší). Většina farem vloni i letos má oproti předchozím letům sníženou rentabilitu. A bude muset možná v nadcházejícím období zavřít, protože se v konkurenci třetích zemí neudrží...Také ve Španělsku se na podzim 2024 obnovily lokální protesty zemědělců a to hlavně se stížnostmi na obchodní dohodu EU-Mercosur, kterou španělská vláda podporuje. Organizace zemědělců upozornily, že nelze španělský venkov obětovat. Pokud se ratifikace obchodní dohody EU-Mercosur uskuteční, protesty budou i v roce 2025 (a to konkrétně začnou letos 10. února).
Zemědělci byli od rána 17.12.2024 ve středu Španělska ve městě Toledu na regionálním protestu. Předmětem kritiky byla zejména obchodní dohoda EU-Mercosur, souvislosti a dopady. Zemědělci poukazovali na neudržitelný pokles ziskovosti a požadovali opatření na zlepšení ziskovosti v zemědělské prvovýrobě. Doporučili držet potravinovou soběstačnost země. Zemědělci nesli transparenty s nápisy jako např. "Venkov v propasti a vládu to nezajímá" a "Movití politici a my jsme v troskách". Zemědělci mimo jiné upozornili, že dovážená sója je z 90 % GMO, ale sója GMO se ve Španělsku pěstovat nesmí. Zemědělci zdůraznili, že chtějí hrát se stejnými pravidly hry. Podrobili kritice to, že španělská vláda nebrání útokům na rozměr španělského zemědělství; zpřísňuje a přehání agroenvironmentální opatření pod heslem "čím více, tím lépe". Varovali, že pokud dohoda EU s Mercosurem vstoupí v platnost, zemědělské protesty budou pokračovat i v roce 2025. Pokud nedojde ke změnám v zemědělsko-potravinářské politice EU, řady zemědělců to už nevydrží a aktivní zemědělství ukončí. Pokud se "trajektorie posledních let nezmění, budoucnost bude pro farmáře a farmáře hrozná" – také toto zaznělo na zemědělském protestu 17.12.2024 v Toledu. Zdroje:
https://www.cmmedia.es/noticias/castilla-la-mancha/asaja-lleva-reivindicaciones-toledo-mercosur.html
Na zemědělském protestu v Madridu 16.12.2024 dle redakce Euractivu byly desetitisíce frustrovaných a rozzlobených zemědělců. Na stole je hlavně to, jak to bude s ratifikaci obchodní dohody EU-Mercosur. Zemědělci tuto dohodu, jakožto i další zamýšlené obchodní dohody se zámořím, odmítají. Jak uvedl Miguel Padilla, generální tajemník španělské zemědělské asociace COAG, oslabilo by to evropský zemědělský sektor. Jak ironicky dodal Miguel Padilla, tato dohoda s Mercosurem je např. výhodná pro Německo, které "hodlá prodat veškerou svoji výrobu automobilů a veškerý svůj farmaceutický průmysl" jihoamerickému bloku. Protestující vyvěsili obrovský transparent s nápisem "StopMERCOSUR". Zemědělci z ASAJA a COAG varovali, že pokud bude úsilí přijmout dohodu EU-Mercosur pokračovat, zemědělské protesty budou pokračovat také. Zdroje:
https://www.euractiv.com/section/politics/news/spanish-farmers-protest-eu-mercosur-deal/
16.12.2024 se v Madridu před Ministerstvem zemědělství konala národní demonstrace zemědělců. Připojila se i Španělská asociace producentů hovězího masa. Hlavní důvod protestu jsou obavy z důsledků dohody EU-Mercosur. Také bylo upozorněno, že španělské zemědělství padá na dno, zemědělský majetek ztrácí na ceně, příjmy zemědělců klesají. Generační výměna vázne a nebude stačit na udržení aktivit v zemědělství a na venkově. Zdroje:
Španělští zemědělci 10.12.2024 uskutečnili protesty také v Pamploně, Valladolidu a v Zaragoze. 10. prosince přes 50 traktorů projelo středem Pamplony. Přes 200 traktorů bylo na protestní jízdě ve Valladolidu proti dohodě EU-Mercosur. V Zaragoze v Aragonii se na zemědělském protestu shromáždilo přes 1 000 lidí. Rozzlobení zemědělci do médií oznámili a připomněli, že bojují nejen za své živobytí a o přežití v oboru, ale i za potravinou soběstačnost (tento argument byl vidět na transparentech i v jiných zemích - "nekousej do ruky, která tě krmí"). Zdroj:
Dovoz hovězího masa ze zemí Mercosuru do Španělska se stává stále větším problémem. V roce 2024 se dovoz hovězího masa z těchto zemí navýšil o 22 %, což odebralo pozice na trhu domácím producentům a mělo to neblahý vliv na jejich výkupní ceny. Pokud by došlo k ratifikaci obchodní dohody, budou dopady agrárních dovozů ještě větší. I ve Španělsku si zemědělci kladou otázku, jak asi zemědělství dopadne. když příjmy klesají, generační výměna se zastavuje a zemědělský majetek ztrácí na ceně. Zemědělci na dřívějších protestech upozorňovali, že sliby nelze situaci řešit, že se sliby nenajedí. Protože činy ve prospěch zemědělství chybějí, zemědělci z různých částí Španělska se chystají na den 16.12. do Madridu na další velký protest. Zdroj:
https://www.agronewscastillayleon.com/protestas-campo-ministerio/
Miguel Padilla, prezident Koordinace zemědělských a hospodářských organizací (COAG), 7.12. obchodní dohodu mezi EU a Mercosurem označil za skandální a kritizoval vládu španělského premiéra Pedra Sáncheze za to, že patří k hlavním iniciátorům dohody. Zemědělství je opět tím hlavním poraženým, podrobil kritice Padilla. José Manuel Roche ze Svazu malých zemědělců (UPA) uvedl, že dohoda mezi EU a Mercosurem by mohla vážně poškodit evropské zemědělství i rodinné zemědělství. Velmi kritický postoj k dohodě zaujala i španělská krajní levice a to hlavně Izquierda Unida (IU). Toni Valero, poslanec a generální koordinátor UI v Andalusii, vyzval vládu, aby odmítla neoliberální pravidla a to včetně dohody EU s Mercosurem. Zdroj:
Zatímco španělská vláda (včetně premiéra) dohodu prosazuje, španělští zemědělci jsou vytrvale proti: Hlavní španělské zemědělské organizace (ASAJA, COAG aj.) o víkendu varovaly před "extrémním nebezpečím", které by dle nich představoval vstup dohody EU–Mercosur v platnost. Španělské zemědělské organizace ohlásily celostátní protest proti této dohodě, který se uskuteční před Ministerstvem zemědělství v Madridu dne 16.12.2024. Zdroje:
16. prosince se v Madridu uskuteční velký národní protest španělských zemědělců. 17. prosince bude regionální protest ve středu země v Toledu. Jde hlavně o dohodu EU-Mercosur, která je jasným příkladem založení nekalé soutěže a útoku proti zemědělství a venkovu. Hrozí, že do zemí EU se bude valit mj. brazilské maso za ceny, kterým evropští producenti nemohou konkurovat. Španělé v této souvislosti poukazují na to, že brazilská vláda před několika týdny uznala, že nemůže oficiálně zaručit, že maso, které vyváží do EU, nebylo vyrobeno s růstovými hormony (v EU zakázanými). Zdroj:
Španělští zemědělci považují šíření dohod o volném obchodu EU se třetími zeměmi za skutečnou hrozbu pro zemědělství. Kvůli postupu v dohodě EU-Mercosur bude další protest (16.12). Zdroj:
Španělští zemědělci v minulých týdnech opakovaně a intenzivně kritizovali obchodní dohodu EU-Mercosur, dle nich tato dohoda může evropské zemědělství ukončit. Jsou rozzlobeni na španělskou vládu, která tuto dohodu podporuje. Euronews hovořil s několika farmáři a hlavními zemědělskými organizacemi ve Španělsku. Všichni jsou proti dohodě EU-Mercosur. Např. Cipri Guillén, farmář a mluvčí Španělského vinařského družstva řekl: "Navíc je nepředstavitelné, že nás Evropská unie, která vznikla na ochranu svých členských zemí, nechává pracovat v nevýhodě a v nekalé soutěži se třetími zeměmi". Zdroje:
Španělský ministr zemědělství Luis Planas 18. listopadu opětovně obhajoval "důležitost podpisu obchodní dohody EU s Mercosurem pro posílení jejího globálního vlivu, zejména po vítězství Donalda Trumpa v USA". Zdroje:
https://euroefe.euractiv.es/section/latinoamerica/news/espana-acuerdo-mercosur-motor-ue-trump/
20.11.2024 Unie španělských zemědělských svazů a svazů chovatelů hospodářských zvířat požádaly premiéra Pedra Sáncheze, aby obchodní dohodu EU s Mercosurem nepodepisoval a postavil se na stranu zemí, které Mercosur zablokují. Zdroj:
19. listopadu největší nevládní organizace španělských zemědělců (ASAJA, UPA, COAG aj.) oznámily, že obchodní dohodu EU s Mercosurem odmítají. Nevyloučili, že jako Francouzi zemědělské protesty kvůli tlaku na uzavření této dohody obnoví. Organizacím španělských zemědělců vadí, jak právě tuto dohodu ministr zemědělství Luis Planas prosazuje a obhajuje. José Maria Castilla z ASAJA oznámil: Odpovědné NE Mercosur od zemědělců. Zdroj:
Vw Španělsku probíhá tlak na snižování zemědělského kapitálu: Cca 500 zemědělců (hlavně pěstitelů obilovin) ze všech míst Kastilie a Leonu protestovalo 11.10.2024 ve Valladolidu na středozápadě Španělska, na obranu zemědělství a hlavně jeho obilní produkce (organizovaly to zemědělské organizace ASAJA a UPA-COAG). Zemědělci upozornili, že je ničí rostoucí náklady, zvyšující se dovozy a také spekulace jiných článků potravinové vertikály. Zemědělci jsou pokračujícím způsobem odkapitalizováni. Na protest na veřejnosti několik pytlů pšenice vysypali, aby upozornili, že pšenice ztrácí oproti minulým letům cenu (po přepočtu necelých 5 000 Kč/t). Aliance zemědělců připomněla, že všechny agrární produkty vstupující do EU ze třetích zemí by měly splňovat normy EU a mělo by dojít k zastavení jednání o otevření volného obchodu v zemědělsko-potravinářských záležitostech. Dále požádala, aby obchodní vztahy se třetími zeměmi respektovaly zásadu reciprocity. Aliance zemědělců upozornila, že nelze španělský venkov obětovat. Jde to, že španělské zemědělství se v roce 2024 dostalo na pokraj kolapsu. Zemědělci chtějí demonstrovat a tímto tlakem se domoci, aby se jim od politických autorit dostalo odpovědí na jejich problémy. Jde jim o to, aby nebylo zničeno základní odvětví a to produkce obilí. Výkupní ceny pšenice v Kastilii se meziročně snížily cca o 15 %. Spekulanti využívají slabosti zemědělců a zemědělci požadují, aby jejich praktiky byly více kontrolovány a omezovány. Zdroje:
https://www.agronewscastillayleon.com/cerealistas-nueva-protesta/
Obdobně jako např. ve Francii - se ve Španělsku vracejí menší regionální zemědělské protesty: Několik stovek zemědělců se shromáždilo 11. října ve španělské Seville. Organizovalo to sdružení zemědělců UPA v Andalusii. Krom jiných problémů na řadě míst Andalusie mají zemědělci problém s přetrvávajícím suchem a s nedostatkem státní pomoci na jeho řešení. Zemědělci upozornili, že do svých farem investovali a teď v čase ekonomických a jiných problémů, je nemohou jen tak opustit a všeho nechat. Zdroj:
Řada španělských nevládních organizací zemědělců je nespokojena se situací, do jaké se zemědělství v této době dostalo. Pokud se to nezmění, budou možná zemědělci zase protestovat. Oznámili to 10.10.2024. Chtějí se setkat a jednat s ministrem zemědělství Španělska Luisem Planasem. Pokud jim to odmítne, oznámili, že k protestům přistoupí. Stěžují si obdobně jako zemědělci i z jiných zemí EU, že jejich požadavky dané při letošních rozsáhlých zemědělských protestech nebyly splněny. Stěžují si i na to, jaká je SZP EU (byrokratická přetíženost apod.). Vidí, že oficiální agrární politika sleduje linii vedoucí k poklesu výroby. Zemědělství je v krizi a v důsledku toho zemědělství pravděpodobně zůstane bez generační výměny (průměrný věk zemědělce ve Španělsku překročil 60 let). Zdroj:
Situace není v žádném případě jednoduchá. Někteří zemědělci jsou ve Španělsku obžalováni za to, co udělali při protestech konaných v zimě či na jaře tohoto roku (jak vyplývá i z jiných zdrojů - k něčemu obdobnému došlo i ve Francii a v SRN). Oni se brání, že obvinění proti nim jsou nespravedlivá a jejich kolegové je chtějí podpořit. Vznikla Národní unie nezávislých sdružení primárního sektoru (UNASPI), což je sdružení farmářů a jejich spolků z různých španělských regionů, kteří spojují síly při obraně zemědělství a venkova. Tváří v tvář kritické situaci v zemědělství členové unie UNASPI chtějí zasednout ke stolu. Chtějí jednat a to i s ministrem zemědělství a společně hledat řešení problematické situace. Pokud se to nepodaří, začátkem prosince farmáři znovu vyjedou do ulic. Zdroj:
Situace v komoditě obilí je na podzim 2024 ve Španělsku horké téma. Doslova se píše o "obilní krizi". Kvůli tomu, že situace se pro španělské zemědělce vyvíjí špatně, bylo (a bude) v měsících září až listopad celá řada protestů na řadě míst Španělska. Velkým předmětem kritiky se letos staly masivní dovozy laciného ukrajinského obilí a jak na tom vydělávají nejrůznější mezičlánky, zatímco španělští zemědělci jsou odsouváni stranou a cenám ukrajinského obilí konkurovat nemohou. Jeden z představitelů zemědělské organizace ASAJA pro oblast Kastilie a Leonu Donaciano Dujo mimo jiné uvádí: "Nechceme, aby nás zruinovala válka na Ukrajině". Zdroj:
Zemědělci chtějí na veřejnosti sdělit svoje velké problémy, podrobit kritice zvyšující se náklady v důsledku růstu cen vstupů (hnojiva, osiva, fytosanitární produkty, energie aj.). A také nízké ceny placené zemědělců, přičemž agrární trh je ve Španělsku ohrožován masivními dovozy ukrajinských obilovin i spekulacemi výkupů, kteří v důsledku toho tlačí na snižování cen za domácí produkci. Aby obiloviny vypěstované ve Španělsku měly budoucnost, jsou dle zemědělců a jejich organizací nezbytná "konkrétní podpůrná opatření ze strany politických lídrů". Zdroj:
Zemědělci z centrální oblasti Kastilie-La Mancha (hlavní město je Toledo) se v listopadu 2024 vrátí do ulic, aby protestovali proti ničivým, směšným a nízkým výkupním cenám, které nepokrývají výrobní náklady. Takto se v říjnu dohodl výbor zemědělské organizace ASAJA Castilla-La Mancha. Šéf této organizace José María Fresneda na tiskové konferenci vysvětlil, že „v této zemi nemůže existovat potravinová suverenita, pokud jsou výrobní náklady vyšší než to, co dostávají farmáři". Fresneda také např. varoval před poškozováním modelu španělské zemědělské výroby, které je odvozováno z environmentálních politik. "Nedovolíme, aby byla nadále přijímána rozhodnutí, která ohrožují náš produkční model", uvedl představitel zemědělců José María Fresneda. Zdroj:
Na konci září 2024 španělští zemědělci protestovali i v hlavním městě Madridu před zastoupením Evropské komise. A to hlavně proti dumpingu ukrajinského obilí, kterého je do Španělska přiváženo mnoho. Zdroj:
https://efe.com/economia/2024-09-23/agricultura-protestas-madrid/
Po několika měsících klidu se konaly 23.-26. září 2024 další a další protesty španělských zemědělců a jejich organizací včetně zemědělských odborů. Venkov má v současné době více problémů než např. v březnu, kdy se v řadě zemí EU demonstrovalo: 26. září zemědělci a jejich stavovské organizace ASAJA, COAG aj. protestovali ve městě Soria na severu středního Španělska mj. proti nízkým výkupním cenám obilí. Stěžovali si na vysoké ceny vstupů - např. hnojivo stojí po přepočtu 11 300 Kč/t, zatímco výkupní cena pšenice je 5 300 Kč/t. Mezi jejich hlavní požadavky patří také: 70 % výplata záloh na přímé platby v říjnu, aby se k nim dostala finanční likvidita mj. na další setí. Na místní/regionální pobočku ministerstva zemědělství přinesli pytle s obilím a rozházeli je. Chtěli tak upozornit na nízké ceny obilí, které jsou pod výrobními náklady. Situace na španělském venkově a v zemědělství není dobrá. Pokud se výkupní ceny nezvýší, budou muset zemědělci farmy zavírat, protože se pro ně podnikání v zemědělství stalo nerentabilním. Jeden z oslovených zemědělců si postěžoval, že kdyby nic nezaséval, tak by nepřišel o peníze. Zemědělci také protestovali na západě země na zemědělském veletrhu ve městě Badajoz. Protestovali proti ministru zemědělství, který neplní jejich požadavky. Požadovali co nejrychlejší vyplacení přímých dotací a podporu očkování zvířat proti katarální horečce ovcí. Zdroje:
O problémech zemědělců se dozvěděla veřejnost i španělský král Filip, který ve stejný den navštívil Soriu. Více zde:
Farmáři demonstrovali 23.9. v hlavním městě Madridu a 24.9. v přístavu Santander (jde o jedno z hlavních míst pro překládku obilí dováženého z Ukrajiny). Na kruhovém objezdu do přístavu rozsypali kukuřici. Měli transparenty s nápisy jako např.: "Spravedlivé ceny obilí, ne nekalým dovozům". Stěžovali si na to, že přes polovinu ukrajinského obilí, které jde do EU, se dostává právě do Španělska. Tato situace domácí farmáře ničí a má vliv na klesání jejich výkupních cen a na ztráty z pěstování obilí. Demonstrovali také za to, aby za svoji produkci dostávali spravedlivé ceny. Výkupní ceny obilí vypěstovaného ve Španělsku se oproti květnu 2022 snížily až o 45 %. Zemědělci též upozornili na rostoucí ceny vstupů (musejí svoje obilí prodávat lacino a přitom např. krmiva nakupovat draze). Pokud se nic zásadního nezmění, většina farem bude muset zavřít. V konkurenci třetích zemí neobstojí. Zdroje:
Farmáři ze Španělska a z Francie společně znovu zablokovali 3. června 2024 přechody na francouzsko-španělské hranici. Farmáři kritizují Maroko za velmi nízké dovozní ceny i např. za to, že mají v ceně produktů promítnuty podstatně nižší mzdy. Hlasy z Maroka to zpochybňují. Zdroj:
Krom zemědělců jsou z bruselskou agrární politikou a se stavem zemědělství nespokojeni i někteří španělští politikové. Jeden z politiků Lidové strany požádal Komisi o „jasný plán, který zaručí, že zemědělsko-potravinářský sektor bude i nadále strategickým pilířem evropské ekonomiky…Je čas vytvořit SZP po boku farmářů, ne proti nim a s dostatečným rozpočtem, abychom ji mohli adekvátně financovat," zdůraznil. Jedna z političek španělské strany Hlas uvádí, že v zemědělství "se Green Deal hodně přehnal" (není to nic nového - obdobný názor před lety prezentovala i bývalá německá spolková ministryně zemědělství Julia Klöcknerová). Zdroj:
Jak již bylo uvedeno, byly a jsou velké problémy s expanzí dovozů mj. zeleniny a to hlavně rajčat z Maroka do zemí EU. Kvůli tomu byly letos protesty španělských i francouzských zemědělců. Během blokád španělští farmáři opakovaně otevírali kamiony převážející marockou zeleninu a ovoce a jejich obsah vyhazovali na silnici. Španělsko bývalo hlavním exportérem rajčat do zemí EU, ale od letoška to už neplatí, hlavním exportérem rajčat se stalo Maroko (za 1. čtvrtletí 2024 Maroko prodalo do EU o 34 milionů tun rajčat více než Španělsko). Exportní cenu rajčat Maroko snížilo, aby se v EU snáze prosadilo. Deník Alerta s odvoláním na údaje španělského ministerstva uvedl, že k exportní expanzi též přispěla modernizace marockého přístavu, která zlepšuje přepravu marockých produktů do EU. Podle španělského deníku Alerta bychom v EU v příštích letech měli očekávat zvýšené potíže pro zemědělské exportéry ze zemí EU a zároveň další exportní agrární expanzi z třetích zemí (ze zemí mimo EU). Což je zboží vyráběné za měkčích norem neodpovídající evropským hygienickým standardům. Poláci mimo jiné poukazují na to, že hygienické úřady ve Španělsku znovu potvrdily výskyt viru způsobujícího hepatitidu A v jahodách z Maroka. Kvůli Zelené dohodě se zemědělcům v EU zvyšují náklady, ale ve třetích zemích Green Deal neplatí a jsou i jinak zvýhodňovány. Nejde jenom o Maroko, ale i o Turecko a další tzv. třetí země. Zdroje:
Obdobný problém byli ve Francii: Ve 20. týdnu 2024 byly opakované zemědělské protesty na jihu Francie v blízkosti hranic Francie se Španělskem. Francouzští pěstitelé mj. 16. května protestovali u města Perpignan u mýtnice na dálnici, po které každodenně jezdí nákladní vozy naložené zeleninou z Maroka. Obdobně jako španělští pěstitelé, také oni protestovali proti nekalé soutěži a proti dovozům lacinější zeleniny z Maroka. Jeden z pěstitelů poukázal na to, že pracovní síla v marockém zemědělství je 15krát levnější než ve Francii. Přitom cena práce tvoří polovinu nákladové ceny francouzských rajčat. V Maroku mají měkčí normy pro pesticidy i všechny další normy. Nejen francouzské a španělské zemědělce tyto a obdobné dovozy (s nižší cenou vyrobené za nižších hygienických a jiných standardů) ohrožují na existenci. Zdroj:
Ve Španělsku v únoru a v březnu 2024 zemědělci demonstrovali a apelovali na zlepšení podnikatelských podmínek v zemědělství. Jako např. ve Francii se zlobili kvůli zbytečným a levnějším agrárním dovozům jako mimo jiné rajčat a jiné zeleniny z Maroka, přitom Španělsko je jejich velkým producentem. Na silnici byly vyloženy/vysypány kamiony s nákladem z Maroka, které směřovaly do Francie a dál do dalších zemí EU. Farmáři požadují ochranu před nespravedlivým dovozem ze zemí s nižšími ekologickými a hygienickými předpisy (ze zemí mimo EU). V Katalánsku na severovýchodě země druhý den po sobě zemědělci s traktory blokovali nejdůležitější dálniční spojení do Francie. Někde nasypali na silnici hlínu, pneumatiky velkých traktorů a kmeny stromů a obsadili i objízdné trasy. Mluvčí farmářů v TV varovali, že v tom budou pokračovat, dokud politici na jejich požadavky nezačnou adekvátně reagovat. Jak již bylo uvedeno, vláda učinila určité ústupky španělským pěstitelům ovoce a zeleniny, které ale pěstitelé označili za nedostatečné. Zdroj:
Španělský ministr zemědělství a představitelé svazů zemědělců měli v březnu 2024 další společné zasedání a vyjednávání. Výsledky uspokojivé nebyly a nejsou a španělští farmáři z několika svých svazů v Madridu 17. března demonstrovali se stovkami traktorů proti SZP EU a upozorňovali veřejnost i politiky na to, že mají nízké realizační ceny a dostávají se do existenčních problémů. Španělští farmáři kromě férových cen požadují silnější postavení v potravinovém řetězci, přísnější kontroly agrárních dovozů ze zemí mimo EU a méně ekologických nařízení a byrokracie. Přijeli před ministerstvo životního prostředí a pak se přesunuli před ministerstvo zemědělství. Jeden z oslovených zemědělců do médií varoval, že zemědělské protesty zesílí, pokud nebude existovat řešení problémů, kterým zemědělství, které se dostalo do krize – v této době čelí. Španělští farmáři letos protestovali od února: Dálnice, silnice, přístupy k hranicím, přístavům a k velkoobchodním trhům bývaly opakovaně blokovány traktory a jinými prostředky. Jak již bylo uvedeno, vláda v Madridu nabídla opatření ve prospěch španělských zelinářů a ovocnářů. Tyto však zemědělci označili za nedostatečné. Zdroj:
Na hranicích Francie se Španělskem protestovali francouzští zemědělci již v r. 2023 a opakovaně v lednu 2024. Bylo otázkou, kdy se protesty přelijí i do Španělska. "Je všeobecně známo, že Společnou zemědělskou politiku EU je obtížné dodržovat a vyjádříme se k tomu i my ve Španělsku", uvedl jeden z představitelů zemědělců. Zemědělci pravděpodobně budou chtít upravit Strategický plán pro zemědělství Španělska a snížit byrokratickou a administrativní zátěž. Zdroj:
Zemědělci proti politice v zemědělství protestovali 21. února 2024 v Madridu: Je zřejmé, že krize v odvětví zemědělství také ve Španělsku nabyla většího rozměru a daná politika její řešení nepřináší. Zdroj:
https://theobjective.com/espana/2024-01-22/agricultores-protestaran-sanchez-madrid/
Největší protest evropských zemědělců všech dob se uskutečnil v březnu roku 2022 právě ve Španělsku: Mimo jiné proti inflaci a vysokým cenám vstupů do zemědělské výroby protestovali zemědělci o víkendu 19. a 20. března ve Španělsku (pátá největší země Evropy) v Madridu. Na masový protest v ulicích hlavního města tehdy přijelo cca 150 000 zemědělců. V některých zdrojích se uvádělo, že protestujících bylo až 200 000. Náklady se jim v důsledku navyšování cen vstupů zvyšují, zisky se snižují a zemědělci se cítí být ohroženi na své existenci. Na transparentech byly např. nápisy, že SOS volá venkovský svět. Zemědělci na veřejnosti dali najevo výhrady také proti novému zákonu o welfare hospodářských zvířat (kdo to zaplatí?). Někteří uvedli, že jsou na cestě ke svému konci. Zdroje:
https://www.agrarheute.com/land-leben/massenprotest-150000-bauern-gehen-spanien-strasse-591628
https://www.farmersjournal.ie/farmers-flood-madrid-streets-over-soaring-prices-687185