Úvodní stránka > Kalendář

Dožínky Pardubice

Zemědělci Pardubického kraje oslaví v neděli 20. září 2015 konec žní dožínkovou slavností. Dožínky jsou jednou z nejstarších lidových tradic. Je to oslava ukončení sklizně obilí, která zajišťovala obživu na další období a poděkování přírodě za její štědré dary. Lidé na venkově mají tyto tradice zažité, proto zemědělci chtějí přiblížit svoji práci i lidem ve městě.

Od 11,00 do 19,00 hodin si mohou návštěvníci na Pernštýnském náměstí prohlédnout moderní zemědělskou techniku, ve stáncích ochutnat i nakoupit výrobky oceněné značkou MLS Pardubického kraje a Regionální potravina Pardubického kraje či se projet koňskými povozy.  V soutěžním projektu Zemědělství žije! si mohou děti i dospělí prověřit  své znalosti z oblasti zemědělství a také si vyzkoušet, že podojit krávu není tak úplně jednoduchá záležitost. Jak žijí včely a jakým způsobem probíhá výroba medu prozradí Včelí naučná stezka. K vidění i ke koupi zde bude mnoho dalších zajímavostí souvisejících se zemědělstvím, potravinářstvím a venkovem.

Po celou dobu akce poběží kulturní program, ve kterém se představí taneční soubor ZUŠ, cimbálová muzika Dolňáci nebo hudební skupina Karel Gott REVIVAL, vyvrcholením letošní slavnosti pak bude vystoupení kapely BUTY.

Od 13,00 hodin mohou návštěvníci Krajských dožínek zavítat také na pardubický zámek, kde studenti středních zemědělských škol a učilišť předvedou své dovednosti jak z oblasti zemědělství, tak i gastronomie. K vidění bude historické zemědělské nářadí, vázání snopů, mlácení obilí, kovářská dílna a také ochutnávka tradičních dožínkových pokrmů a nápojů dle receptur z období 1. světové války.

Společné zahájení obou akcí proběhne ve 14,00 hodin na Pernštýnském náměstí, jeho součástí bude i vyhodnocení soutěže MLS Pardubického kraje. 

Přijďte se podívat, těšíme se na Vás!

Přílohy
138-1-pardubice.pdf

CZ EN