Úvodní stránka > Kalendář

Dožínky Zlínského kraje v Kroměříži.

Zlín 14. července (ČTK) - Zemědělci ze Zlínského kraje oslaví v sobotu 22. srpna konec žní dožínkovou slavností. Uskuteční se tradičně v Kroměříži. Letošní devátý ročník opět představí dovednosti zemědělců a bude i folklorní přehlídkou. Akce se účastní kolem 600 lidí v krojích a zhruba 5000 návštěvníků, řekl dnes novinářům předseda kroměřížské agrární komory Jan Hašek.

"Dožínky jsou nejkrásnější svátek zemědělců, protože znamenají ukončení hospodářského roku. Jsou to vždycky každý rok nervy, aby se podařilo sklidit úrodu, a když je ve stodolách, zemědělec si oddychne a má tendenci slavit," uvedl s úsměvem Hašek. Letošní žně začaly ve Zlínském kraji před několika dny. Podle Haška zemědělci očekávají mírně nadprůměrnou úrodu, která by ale měla být nižší než v loňském rekordním roce.

Program dožínek zahájí v 10:00 průvod městem z Komenského náměstí na Velké náměstí. V čele pojedou krojovaní jezdci na koních, za nimi kočárová spřežení a účinkující soubory. V průvodu budou vyhrávat dechové hudby. V 11:00 bude akce slavnostně zahájena předáním dožínkového věnce hospodáři - hejtmanovi Zlínského kraje. O půl hodiny později budou vyhlášeny výsledky soutěže Regionální potravina.

Připraven je i kulturní program, ve kterém vystoupí soubory a muziky z Valašska, Slovácka a Hané. V případě nepříznivého počasí se vystoupení uskuteční v kulturním domě. Ve 13:00 začne doprovodný program na zámku, který nabídne představení výrobků, jež uspěly v soutěži Regionální potravina, i přehlídku pekařských dovedností nazvanou Slavnosti chleba.

Součástí akce je i jarmark lidových řemesel, který začne už v pátek, a letos na Velkém náměstí pořádaná výstava moderní zemědělské techniky. Kompletní program je na webu www.kromeriz.eu.

Dožínky jsou jednou z nejstarších domácích i světových lidových tradic. Jejich smyslem byla oslava ukončení sklizně obilí, které zajišťovalo obživu na další období, a poděkování za štědré dary poskytnuté přírodou. Většinou se odehrávaly na statku hospodáře, který měl povinnost žence pohostit a radovánky chasy zaplatit.

 

Zdroj: ČTK

CZ EN