Úvodní stránka > Kalendář

Otevřené jaro 2021 - webinář 2: Sdílení prostorových dat – ukázka QGIS LayMan Pluginu a HSLayers-NG webové technologie, 19.1.2021

Zajímá vás využití otevřených dat v zemědělství, vzdělávání, životním prostředí, územním plánováním, cestovním ruchu, turistice nebo dopravě? Chcete znát možnosti, jak využít otevřená data ve vlastních aktivitách a aplikacích? Chcete se seznámit s moderními trendy v oblasti prostorových dat?

Situace spojená s pandemií COVID-19 nám bohužel neumožňuje předat Vám tyto informace osobně prostřednictvím každoročně konané akce Pražský týden velkých a otevřených dat, a proto jsme se rozhodli změnit formát této akce na online událost nesoucí název Otevřené jaro.

V rámci tohoto čtyřměsíčního “webinářového maratonu” Vás budeme pravidelně každé úterý v čase 13:00 seznamovat s možnostmi, jak využít otevřená data a dostupné aplikace pro potřeby zemědělství a dalších odvětví.

Ve druhé polovině tohoto maratonu budeme také organizovat tradiční INSPIRE Hackathon, kde budete mít možnost vyzkoušet si prakticky nové technologie a kdy naše infrastruktury budou otevřeny také vývojářům. Již nyní jsme otevřeni Vašim nápadům a rádi Vaše myšlenky zařadíme mezi cíle tohoto hackathonu.

Webinář 2: Sdílení prostorových dat – ukázka QGIS LayMan Pluginu a HSLayers-NG webové technologie, 19.1.2021, 13:00

Máte na svém počítači prostorová data, která chcete mít dostupná i online ať pro sebe anebo je sdílet ostatním?

Na tomto webináři si ukážeme jednoduchou cestu, jak využít otevřené nástroje a technologie k publikování mapových vrstev nebo celých kompozic online. Využijeme k tomu plugin do desktopového softwaru QGIS nazvaný “LayMan QGIS Plugin”, pomocí něhož lze snadno nahrát prostorová data na server. Data si pak zobrazíme v online mapové aplikaci založené na knihovně “HSLayers-NG”. Tato online mapa může navíc fungovat také jako publikační nástroj a můžeme s ní data nahrávat i bez softwaru QGIS.

Na webináři se dozvíte nejen to, ale také se krátce podíváme, jak tyto služby fungují. Ukážeme si, že jsou zcela zdarma a především to, jak postupovat, abyste i vy mohli sdílet data, a naopak využívat data od jiných uživatelů.

Program webináře:
● Architektura pro sdílení dat za použití bezplatných nástrojů
● Ukázka pluginu v softwaru QGIS aneb jak vytvořit mapovou kompozici a nahrát ji na server
● Ukázka HSLayers-NG technologie aneb jak zobrazit data z pluginu anebo si i vytvořit novou mapu přímo ve

 

Webináře budou zcela otevřené a před každým bude publikován odkaz, prostřednictvím kterého budete moci webinář sledovat živě. Přesto doporučujeme se registrovat předem na adrese https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeEhGpnWe-DPMkc4PHvRc0m-dw87CiNgJeuSodHfj6qNEs5VQ/viewform 
To nám umožní s Vámi lépe komunikovat naše novinky. Veškeré webináře budou v češtině a budou zveřejněny na YouTube.

Přílohy
otevrene-jaro-pozvanka.pdf

CZ EN