Úvodní stránka > Proč protestujeme > Požadavky na vládu

Požadavky na vládu

  1. Aktivně řešit v EU přebytek základních komodit, především obilovin a olejnin – omezením dovozů ze třetích zemí, podporou exportu z EU a zvýšením spotřeby v obnovitelných zdrojích energie. Ministr zemědělství nám sliboval, že bude v EU řešit přebytek obilovin na trhu. Následně vláda prostřednictvím ministerstva průmyslu hlasovala pro prodloužení bezcelního dovozu z Ukrajiny o další rok.
  2. Splnění slibu na spuštění podpory zaměstnanosti na venkově, který nám byl dán vicepremiérem Marianem Jurečkou před dvěma lety a na kterém se shodla vládní koalice v roce 2022.
  3. Splnění slibu vlády na nekrácení národních podpor ve výši 5 mld. Kč, který nám byl dán vicepremiérem Marianem Jurečkou v roce 2022. Tento slib vláda porušila hned v roce 2023, kdy byly podpory kráceny na 2,7 mld. a v roce 2024 dále na 2,5 mld. Kč.
  4. Nedanění evropských dotací nebo vrácení daně z nemovitostí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023. V době, kdy se propadaly ceny zemědělských komodit a jiné státy hledaly způsoby, jak zemědělcům pomoci, naše vláda zvýšila daň z nemovitosti, čímž ekonomické problémy českých zemědělců naopak prohloubila.
  5. Aby vláda aktivně usilovala za spuštění záchranného balíčku na podporu zemědělců.
CZ EN