Úvodní stránka > Aktuality

Bramborám se dle ČSÚ nedaří, sklidí se jich méně

12.9.2018

Letos se urodí méně okopanin. Podle aktuálního odhadu Českého statistického úřadu se sklidí 581 tisíc tun brambor a 3 463 tisíc tun cukrovky.

Odhadovaná sklizeň brambor je ve srovnání s loňskou úrodou o 16 % nižší. Z hektaru se sklízí průměrně 25,4 tuny brambor, což je o 4 tuny méně než před rokem. Plocha osázená bramborami se navíc v porovnání s loňskem mírně zmenšila na 23 tisíc hektarů.

„Letošní odhadovaná úroda brambor je třetí nejnižší v historii sledování. Méně brambor se sklidilo jen v letech 2013 a 2015. Ve srovnání s průměrem za posledních pět let je odhad sklizně brambor o 7 % nižší, hlavně kvůli poklesu výnosů,“ vysvětluje Dagmar Lhotská z odboru statistiky zemědělství ČSÚ.

Pokud jde o úrodu raných brambor, které se sklízejí do konce června, letos byla velmi příznivá. Sklidilo se 26 tisíc tun, tj. o 61 % víc než loni. „Suché a horké počasí v průběhu vegetace se ale podepsalo na poklesu výnosů konzumních brambor a brambor na výrobu škrobu s pozdějším termínem sklizně. Jejich úroda je meziročně skoro o pětinu nižší. Podle odhadu se těchto brambor sklidí 497 tisíc tun. Sadbových brambor se pak sklidí 57 tisíc tun, o 9 % méně než loni,“ upřesňuje ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek.

Nejvíce brambor se sklidí na Vysočině a v krajích Středočeském a Jihočeském. V těchto třech regionech se dohromady sklidí 72 % z celkové produkce brambor v České republice.

Odhadovaná sklizeň cukrové řepy 3 463 tisíc tun je o pětinu nižší než vloni, a to především kvůli 20% poklesu hektarových výnosů a také kvůli mírnému snížení výměry. Očekávaná úroda cukrovky je o 14 % nižší v porovnání s pětiletým průměrem sklizní.

Podrobné odhady hektarových výnosů, které Český statistický úřad zpracoval k 15. srpnu, naleznete na webu: https://www.czso.cz/csu/czso/odhady-sklizne-operativni-zprava-k-15-8-2018. Další odhady budou zveřejněny 15. října.

 

Autor: Petra Kolářová tisková mluvčí ČSÚ T 274 052 017|M 778 727 232 E petra.kolarova@czso.cz  |Twitter @statistickyurad

Zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/bramboram-se-nedari-sklidi-se-jich-mene

 

 

Další informace k bramborám jsou z Novinek.cz: Uvádějí, že letošní úroda brambor bude třetí nejslabší od roku 1920. Brambory zřejmě na podzim podraží, horší úroda zasáhla i další země. V plném znění je to zde: https://www.novinky.cz/ekonomika/483165-letosni-uroda-brambor-bude-treti-nejhorsi-v-historii-zdrazovani-uz-zacalo.html

 

Další informace k růstu cen brambor: Očekává se, že vlivem sucha a nižší úrody se cena bramabor v SRN zvýší cca o 30%. Zdroj: https://rno.sk/nemecky-agrosektor-ocakava-ze-sucho-zvysi-ceny-zemiakov-zhruba-o-30/

 

 


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN