Češi a Francouzi: Má-li Evropa v klimatickém boji zvítězit, potřebuje jadernou energii. EU se dosud nevyjádřila, jestli to je udržitelný energetický zdroj
3.11.2021I když problematika jaderné energie v EU patří k těm nejvíce kontroverzním a EK se doposud jasně nevyjádřila, Francie (nejvyspělejší země EU vedle Německa) má jasno. Další informace jsou zde:
Představitelé ČR a Francie založili spojenectví členských států Evropské unie v jaderné energetice. Ve společném prohlášení ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a francouzského ministra hospodářství Bruna Le Maire se mimo jiné píše, že „má-li Evropa v klimatickém boji zvítězit, potřebuje jadernou energii.“ Zdroj:
Česká republika a Francie považují jadernou energii za zásadní a spolehlivý zdroj pro zajištění nízkouhlíkové budoucnosti. K jejich záměru se připojily Bulharsko, Finsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Zdroj:
Anglická verze Euractivu uvedla, že deset členských zemí unie (jsou uvedeny výše) chce zařadit atomovou energii k zeleným udržitelným zdrojům a jsou zajedno v tom, že atomová energie musí být součástí energetického zabezpečení v dnešní době energetické krize, kdy se prudce navyšují ceny energií. Abychom vyhráli klimatickou "bitvu", atomovou energii potřebujeme. V článku se také zmiňuje to, že ale Německo a další 4 členské země jsou proti atomové energii a poukazují na problém se zajišťováním úložiště pro vyhořelé palivo (pozn.: řešení komplikuje to, že v SRN se s nejvyšší pravděpodobností Zelení stanou členy nové vládní koalice a tito jsou zásadně proti atomové energii). Zdroj:
Těchto unijních zemí podporujících rozvoj jaderné energetiky bude 11: Dle Euractivu Estonsko zvažuje, že by se připojilo ke skupině států, které prosazují lepší pozici jaderné energie v EU. Do médií se dostaly informace o tom, že finská vláda chce v Bruselu lobovat za to, aby EU vyhlásila jadernou energii za udržitelný zdroj (pozn.: paradoxní je, že když EU vyhlásila náročné klimatické cíle - že k vyjasnění postavení jaderné energetiky při tom nedošlo). Další informace jsou zde:
Patří jaderná energetika mezi udržitelné zdroje energie? Právě na tuto otázku měla v dubnu 2021 odpovědět Evropská komise. Rozhodnutí ale oddálila, otázka jaderné energetiky patří v rámci Evropské unie k nejkontroverznějším. Zdroj: