Úvodní stránka > Aktuality

ČSÚ: Data ze Sčítání lidu se uloží na servery šifrovaně

25.3.2021

Sčítání 2021 bude letos jednodušší a primárně online. Povinné údaje se oproti sčítání lidu před deseti lety zúží téměř na polovinu, statistici budou zjišťovat jenom takové informace, které nejsou dostupné z databází státu. Sčítání lidu 2021 startuje v sobotu 27. března. Formuláře lze posílat elektronicky do 9. dubna. Kdo nevyužije možnosti online, musí od 17. dubna do 11. května vyplnit papírový formulář. Zpráva z regionálního zpravodajství Českého rozhlasu je v plném znění zde:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/scitani-lidu-2021-formular-data-bezpecnost_2103251044_ako

 

ČSÚ: O půlnoci z pátku 26. na sobotu 27. března začne Sčítání lidu, domů a bytů 2021. Poprvé v historii je primárně připraveno jako online. Pro sečtení je možné využít webový formulář nebo mobilní aplikaci. Kdo se nesečte online, tomu sčítací komisař ve druhé polovině dubna předá listinný formulář.

Při přípravě jsme maximálně využili existující registry státních úřadů a ve sčítání se ptáme pouze na to, co nelze zjistit jinak. Způsob sčítání jsme upravili tak, aby bylo i přes aktuální pandemii maximálně bezpečné,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Občané České republiky, respektive cizinci s trvalým či přechodným pobytem nad 90 dní, se od soboty 27. března budou moci sečíst z počítače, tabletu nebo mobilu, a to buď prostřednictvím elektronického sčítacího formuláře na webu www.scitani.cz, nebo pomocí mobilní aplikace Sčítání21 dostupné v Google Play a App Store. Přihlášení do elektronického sčítacího formuláře, ať už přes webové rozhraní, nebo mobilní aplikaci, bude snadné. Stačí k tomu osobní doklad (občanský průkaz, cestovní pas, v případě cizinců doklad vydaný ČR) a datum narození. Přihlásit se lze i pomocí datové schránky či elektronické identity (eidentita.cz), například prostřednictvím bankovní identity nebo elektronického občanského průkazu.

Vyplnění online formuláře je jednoduché, návodné, a oproti tištěnému formuláři i výrazně rychlejší. Čtyřčlenné domácnosti zabere přibližně 30 minut. Nápověda k vyplnění je nedílnou součástí každé jednotlivé otázky. Vyplnit sčítací formulář z pohodlí domova lze i za ostatní členy domácnosti. Pomoci s online vyplněním můžete po vzájemné dohodě také dalším rodinným příslušníkům či svým blízkým a známým, kteří sami vyplnit elektronický formulář nezvládnou. Další informace jsou zde:

https://www.czso.cz/csu/czso/za-dva-dny-startuje-scitani-lidu

 


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN