Úvodní stránka > Aktuality

ČSÚ: Do konce Sčítání lidu zbývá týden

5.5.2021

Sčítání lidu, bytů a domů 2021, které skončí 11. května, má před sebou posledních 7 dní. Za 5 týdnů bylo zatím odevzdáno 3,8 milionu elektronických formulářů a 260 tisíc formulářů v listinné podobě. Dalších zhruba 800 tisíc roznesených papírových formulářů však zatím leží v domácnostech a čeká na odeslání.

„Všichni, kteří se dosud nesečetli, mohou až do 11. května vyplnit online formuláře na webu scitani.cz, případně přes mobilní aplikaci Sčítání21, nebo poslat vyplněné listinné formuláře v odpovědní obálce poštou či je odevzdat na některém z kontaktních míst sčítání. Za nesplnění zákonné povinnosti hrozí sankce až do výše 10 000 Kč,“ upozorňuje Jolana Voldánová, mluvčí Sčítání 2021.

Pokud někdo neobdržel listinný formulář od sčítacího komisaře a nechce se sečíst online, může si formulář vyzvednout na kterémkoliv z kontaktních míst sčítání, tedy na vybraných pobočkách České pošty a na pracovištích krajských správ Českého statistického úřadu. Jejich seznam naleznete v aplikaci https://scitani.ceskaposta.cz/ na webu České pošty.

Údaje ze sčítání slouží k efektivnějšímu plánování veřejného života a pomáhají zlepšovat podmínky pro život jednotlivců i celé společnosti. Vyplněním sčítacích formulářů tak všichni přispíváme k tomu, aby se nám v příštích letech žilo lépe. Aktuální sčítání zjišťuje o polovinu méně údajů než před deseti lety. Formulář obsahuje podstatné otázky na místo obvyklého pobytu. To je údaj důležitý zejména pro obce, aby věděly, kolik lidí v nich skutečně, a ne jen úředně žije. Na základě skutečného počtu obyvatel se například obcím rozdělují výnosy z daní. K organizaci veřejné dopravy a plánování dopravní infrastruktury jsou zase důležité údaje o dojíždění do práce či do školy. Pro plánování bytové politiky pak slouží údaje o tom, zda lidé bydlí v podnájmu, nebo ve vlastním, a jak početné jsou domácnosti v dané lokalitě. Údaje ze sčítání slouží pouze pro statistické účely, a to výlučně v anonymní podobě, bez možnosti identifikovat konkrétní osoby. Český statistický úřad údaje z formulářů nikdy nikomu dalšímu nepředává.

Prosíme proto všechny, kteří se ještě nesečetli, aby tak učinili do 11. května. Vyplnit a odeslat elektronický formulář je nejrychlejší a nejpohodlnější. Elektronickou cestu je možné využít i v případě, že jste obdrželi formulář v listinné podobě. Pokud dáváte přednost vyplnění papírového formuláře, je možné ho v obálce hodit do poštovní schránky nebo odnést na kontaktní místo. I tady ale platí, že to musíme stihnout do 11. května.

 

Autor, zdroj a kontakt:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz

https://www.czso.cz/csu/czso/do-konce-scitani-zbyva-uz-jen-tyden-do-11-kvetna-je-treba-odeslat-vyplneny-elektronicky-nebo-listinny-formular

 

 


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN