Úvodní stránka > Aktuality

Jednání mezi předsedy zemědělských svazů a ministry přineslo naději, ale i varování

22.5.2024

Dnes proběhlo jednání mezi předsedou Zemědělského svazu ČR Martinem Pýchou, prezidentem Agrární komory ČR Janem Doležalem, ministrem zemědělství Markem Výborným a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou za přítomnosti Petra Bendla (poslance ODS a místopředsedy Zemědělského výboru PS PČR), Josefa Wolfa (tajemníka ministra zemědělství), Bohumila Belady (viceprezidenta AK) a Leoše Říhy (viceprezidenta AK). Schůzka měla za cíl řešit kritickou situaci v českém zemědělství, která je způsobena nesplněnými finančními sliby a opožděnými platbami záloh na dotace.

Jednání s ministrem financí probíhalo ve velmi otevřené a konstruktivní atmosféře. Ministr financí byl velmi vstřícný, ptal se nás na detaily a nechal si vysvětlit naše čísla. Připomněli jsme ministrovi financí, že zemědělcům bylo slíbeno od vicepremiéra Mariana Jurečky celkem 6 miliard korun za roky 2022, 2023 a 2024, což dosud nebylo splněno. Ministr zemědělství Marek Výborný přislíbil alespoň 2 miliardy korun jako částečné řešení.

V tuto chvíli zemědělcům dochází peníze a potřebují urgentní pomoc s provozním financováním. Kromě toho jsme požádali o doplnění záloh nejen z přímých plateb, ale také z ekoschémat až do výše 15 miliard korun, jak tomu bývalo v minulých letech. Kvůli opožděným platbám záloh na dotace se zemědělci ocitli ve svízelné situaci s cashflow, což ohrožuje jejich schopnost pokračovat v produkci.

Zítra se má uskutečnit další důležitá schůzka s vedením PGRLF (Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond) o možném posílení rozpočtu. Chceme, aby zítřejší jednání s PGRLF bylo vnímáno jako velmi důležité. Na schůzce byl také představen návrh na vyplácení záloh na zelenou naftu, který ministr financí chápal, avšak zdůraznil, že vše bude ještě projednáno s vládou. 

Ministr Stanjura vyjádřil ochotu dále jednat o problémech zemědělců a čekáme na termín další schůzky. Nicméně pokud nedojde k žádnému posunu v této věci, jsme připraveni protestovat.

Situace v českém zemědělství je vážná a vyžaduje rychlé a efektivní řešení. Zítřejší jednání s PGRLF může být klíčovým momentem, který určí budoucnost mnoha českých zemědělců.


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN