Úvodní stránka > Aktuality

Ministr Toman: Nebudeme ustupovat nátlaku, kontroly hovězího masa jsou nutné

21.2.2019

Tisková zpráva – Cílem všech opatření, přijatých českou stranou v souvislosti s problémy polského hovězího masa, je účinná ochrana zdraví spotřebitelů. Ministr zemědělství Miroslav Toman odmítá podléhat nátlaku, kontroly zdravotní nezávadnosti hovězího masa z Polska jsou v současné chvíli nezbytné.

„Slova polského ministra, že problém zveličujeme, považuji za snahu odvrátit pozornost od skutečného problému. Už před třemi týdny jsem jej upozornil, že přetrvává naše nedůvěra v polský systém dozoru nad potravinami a jsme připraveni přijmout v případě nutnosti další opatření. Pokud se na náš trh dostalo sedm set kilo masa s nebezpečnou salmonelou, bylo jasné, že musíme reagovat. Znovu opakuji, že mi nejde o obchodní válku, ale o účinnou ochranu zdraví všech našich spotřebitelů,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman s tím, že se nechce zapojovat do mediální přestřelky.

Polskému ministrovi zemědělství Janu Krzysztofovi Ardanowskému dnes Miroslav Toman odeslal dopis, ve kterém jej žádá o vysvětlení. Současně ho požádal o telefonický rozhovor. Po víkendu se ministr Toman setká s polskou velvyslankyní Barbarou Annou Ćwiorovou. O schůzku požádá také eurokomisaře pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenise Andriukaitise.  

Ministerstvo zemědělství odmítá vyjádření polského veterinárního inspektora Pawela Niemczuka, že česká strana nezadala informace o nalezení salmonely v polském hovězím do Systému rychlého varování Evropské unie (RASFF). Národní kontaktní místo pro RASFF vložilo do systému varování informaci ve středu 20. února již ve 13.06. Evropská komise má na ověření informací 24 hodin od obdržení hlášení, teprve pak jej zveřejní pro ostatní evropské státy. Protože šlo o nález salmonely, zaslala Komise polským dozorovým orgánům zprávu emailem již včera kolem 17.30. Komise hlášení v RASFF k salmonele v hovězím mase schválila dnes ve 13.40.

Česká republika dnes zavedla mimořádná veterinární opatření. Veškeré hovězí maso z Polska musí být před uvedením na trh vyšetřeno v akreditované laboratoři na zdravotní nezávadnost. Testování masa hradí dovozce, nijak tedy nezatěžuje daňové poplatníky. V případě pozitivního nálezu salmonely musí být maso neškodně zlikvidováno. Pokud dovozce pravidla nedodrží, hrozí mu až dvoumilionová pokuta.

Cílem přijímaných opatření není zákaz obchodování s žádným z členských států, tedy ani s Polskem, protože volný pohyb zboží je základním pilířem fungování EU. Případný zákaz dovozu by musel být koordinován s Evropskou komisí a ostatními členskými státy, aby se zabránilo dovozu masa přes další země.

 

Autor:

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2019_ministr-toman-nebudeme-ustupovat-natlaku.html

 


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN