Úvodní stránka > Aktuality

Ministr Toman po jednání s eurokomisařem Wojciechowskim: Komisař má pochopení pro naše obavy z nedostatečného rozpočtu SZP

14.2.2020

Tisková zpráva – O specifické struktuře českého zemědělství, prioritách pro novou Společnou zemědělskou politiku (SZP), jejím financování a přechodném období či předsednictví ČR ve Visegrádské skupině včera v Bruselu jednal ministr zemědělství Miroslav Toman s novým eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim.

„Jsem rád, že jsem se mohl s novým komisařem pro zemědělství sejít a vysvětlit mu specifika českého zemědělství. Považuji to za velice důležité, protože naše zemědělství se svojí strukturou výrazně liší od většiny evropských zemí. Proto jsem rád, že eurokomisař Wojciechowski přijal mé pozvání do České republiky a v rámci návštěvy si prohlédne i některé zemědělské podniky,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

ČR má nejvyšší průměrnou velikost zemědělských podniků v celé EU. Dosahuje 133 hektarů oproti průměru EU, který je 16 hektarů. Velké podniky obhospodařují 70 % zemědělské půdy v ČR a významně se podílejí na živočišné výrobě. Konkrétně u skotu ze 75 % a u prasat a drůbeže dokonce z 94 %. S živočišnou výrobou přitom úzce souvisí následné zapracování organické hmoty do půdy, což významně zlepšuje její vlastnosti.

Za zásadní aspekt ve vyjednávání o budoucí podobě SZP považuje ministr Toman zajištění dostatečného financování. „Plně si uvědomujeme potřebu zajistit ochranu životního prostředí a s tím související využívání postupů šetrných k přírodním zdrojům, jako je voda a půda. Komise již představila takzvanou Zelenou dohodu, která je velmi ambiciózní, a strategii Od farmy po vidličku. Podle nás je však třeba stanovit cíle realisticky, aby nedošlo k omezení konkurenceschopnosti našich zemědělců. Proto je třeba pro nové cíle zajistit i dostatečné financování. Nemůžeme po farmářích chtít stále více a přitom jim poskytovat méně peněz,“ uvedl ministr Toman.

Komisař Wojciechowski vyjádřil pochopení pro obavy z nedostatečného financování nové SZP. Uvedl, že debata nad Víceletým finančním rámcem je nyní věcí premiérů a ministrů financí členských zemí EU. Dodal také, že chápe specifickou strukturu českého zemědělstvi, protože podobná je i v některých částech Polska.

Tématem jednání byla i definice tzv. skutečného zemědělce. ČR tuto podmínku dlouhodobě odmítá, zemědělci by při jejím povinném zavedení museli každý rok složitě prokazovat, že jsou zemědělci. Dlouhodobě odmítá ČR i povinné zastropování přímých plateb, a to s ohledem na historickou strukturu českého zemědělství.

„S eurokomisařem Wojciechowskim jsme tyto naše zásadní výhrady projednali. Upozornil jsem ho, že v navržené podobě jsou pro zemědělce velkou administrativní zátěží. Nadále proto budu prosazovat, aby bylo jejich zavedení pro členské státy dobrovolné,“ řekl ministr Toman.

S eurokomisařem ministr diskutoval také o přechodném období nové SZP. To je v současnosti navrženo jako jednoleté. ČR a další země prosazují jeho prodloužení na dva roky. Zmínil také blížící se jednání zemí Visegrádské skupiny na konci března v Brně v rámci českého předsednictví V4. Na něm chce ČR přijmout společnou deklaraci k SZP. Na závěr pozval eurokomisaře Wojciechowskiho na návštěvu ČR, ten přislíbil, že ČR bude jednou z prvních zemí, kterou v pozici eurokomisaře pro zemědělství navštíví.

 

Autor:

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2020_ministr-toman-po-jednani-s-eurokomisarem.html

 


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN