Úvodní stránka > Aktuality

Nekalé obchodní praktiky mezi podniky budou omezeny na celounijní úrovni

15.3.2019

Tisková zpráva – Pozdní platby odběratele za produkty podléhající rychlé zkáze, zrušení objednávek na poslední chvíli nebo jednostranné změny smluv omezí směrnice, jejíž znění dnes odhlasoval Evropský parlament. Jde o první směrnici, která reguluje nekalé obchodní praktiky mezi podniky v zemědělském a potravinovém řetězci v celé Evropské unii. Česká republika spolu s dalšími státy o vytvoření jednotných pravidel dlouhodobě usilovala.

„Jsem rád, že se toto společné úsilí podařilo. V České republice řadu problémů už teď řeší zákon o významné tržní síle. Nicméně nová celounijní pravidla přinesou sjednocení základní ochrany dodavatelů před nekalými obchodními praktikami odběratelů. Naším hlavním cílem je posílit postavení výrobců vůči obchodním řetězcům,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Za necelé tři roky se podařilo od píky vypracovat a přijmout předpis, který ochrání slabší stranu před rušením objednávek na poslední chvíli, jednostrannými změnami smluv nebo odkládáním plateb. Zemědělci a drobní podnikatelé už se nebudou muset bát odvetných opatření ze strany supermarketů, protože v případě stížností jim bude garantováno zachování důvěrnosti, a to i v případech napříč různými státy EU,“ uvedla europoslankyně Olga Sehnalová, která se problematice dlouhodobě věnuje.

Nerovné postavení v dodavatelsko-odběratelském řetězci dosud regulovaly pouze jednotlivé státy a chyběl tedy harmonizovaný postup v rámci jednotného trhu EU. Směrnice zajistí základní jednotnou ochranu pro zemědělce a potravináře proti problematickému jednání některých obchodních řetězců. Členským státům umožní, aby přijaly nebo ponechaly v platnosti vnitrostátní pravidla a budou je moci i zpřísnit. Finální podpis Evropským parlamentem se očekává 17. dubna 2019.

 

Autor:

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2019_nekale-obchodni-praktiky-mezi-podniky.html

 

 

 

Také Ministerstvo zemědělství SR vyvěsilo tiskovou zprávu k této věci. Mj. uvedlo, že členské země EU mají 2 roky na zavedení pravidel na národní úrovni. Směrnice explicitně definuje zakázané obchodní praktiky. Ministryně zemědělství a místopředsedkyně slovenské vlády G. Matečná ve zprávě uvedla: „Je absolútne neakceptovateľné, aby obchodovanie s potravinami fungovalo tak ako doteraz. Obchodníci zneužívajú svoju dominantnú silu a dodávateľov potravín doslova vykosťujú. Negatívne dôsledky cítia nielen poľnohospodári a potravinári, ale aj spotrebitelia. Rozhodli sme sa tomu zabrániť a vytvoriť poctivejšie podmienky pre dodávateľov potravín." Zdroj: http://www.mpsr.sk/sk/index.php?navID=52&id=13994

 


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN