Úvodní stránka > Aktuality

Nespokojení němečtí zemědělci zablokovali centrum Berlína

27.11.2019

Berlín 26. listopadu (ČTK) - Desítky tisíc zemědělců s traktory dnes na protest proti stále přísnějším pravidlům na ochranu životního prostředí zablokovaly centrum Berlína. Na demonstraci s projevem vystoupila ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová, která podpořila jasná pravidla ochrany spodních vod a hmyzu. Zemědělci její vystoupení odměnili hlasitým bučením, napsala agentura DPA. Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová vyzvala Němce, aby se snažili problémům farmářů lépe porozumět.

Do centra metropole dnes podle pořadatelů dorazilo 5600 traktorů a 40.000 nespokojených zemědělců. Policie napočítala v ulicích hlavního města celkem 8600 traktorů, ne všechny ale podle ní dojely až k Braniborské bráně, kde se demonstrace konala.

Na transparentech měli protestující sedláci hesla jako "Žádní zemědělci, žádné jídlo, žádná budoucnost", "Když zruinujete sedláky, budete jídlo dovážet" či "Spolu místo proti sobě". "My zemědělci toho máme plné zuby, že jsme otloukánci národa," řekl agentuře DPA Norbert Stamm, který obhospodařuje pole v okolí Leverkusenu. Sedláci si podle něj zaslouží větší respekt i odpovídající ohodnocení.

Během projevu ministryně životního prostřední Schulzeové, ve kterém sedlákům řekla, že chce být součástí řešení a ne jeho překážkou, se k ní mnozí nespokojení hospodáři demonstrativně otočili zády. "Máme plné zuby téhle ideologické politiky," křičel na ministryni někdo z davu. Schulzeová na farmáře apelovala, že je i v jejich zájmu chránit přírodu. Poukázala také na to, že každý Němec ročně odvádí 114 eur (asi 2900 Kč) na společnou unijní zemědělskou politiku, díky které pak zemědělci čerpají dotace.

Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová Němce vyzvala, aby se snažili zemědělcům lépe porozumět. "Mají toho plné zuby, že je někdo z městské perspektivy poučuje, jak má zemědělství vypadat," řekla ministryně při debatě v parlamentu, která se konala v době protestu v nedaleké budově Říšského sněmu. Lidé si podle ní musejí uvědomit, že zemědělci nejsou jen jacísi "krajinní zahradníci", ale že vyrábějí potraviny. Klöcknerová se ale zároveň postavila za přísnější pravidla při hnojení, která se některým farmářům nelíbí.

Sedláci se bojí o svou budoucnost, kterou podle nich ohrožuje zpřísňování pravidel ochrany přírody. Na problém se proto rozhodli upozornit nejen demonstrací, ale i zablokováním dopravy v metropoli. V uplynulých týdnech se podobné akce uskutečnily i v jiných německých městech, včetně Hamburku či Bonnu. Do bývalé západoněmecké metropole dorazilo v říjnu dokonce 6000 traktorů.

Před Braniborskou bránou zemědělci dnes rozmístili také šlapací traktory, které se ihned staly atrakcí pro děti.

Konvoje traktorů, které byly dlouhé i 20 kilometrů, ochromily dnes dopravu v Berlíně. Zablokován byl například tah mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem.

Policie zemědělce během dne varovala, že ačkoliv se dá traktorem projet přes ledasco, bude lepší, když to řidiči dělat nebudou. Veškeré škody po vjezdu na zelené plochy a chodníky totiž budou i s registračními značkami zemědělských strojů zdokumentovány.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN