Úvodní stránka > Aktuality

NOVÁ oznamovací povinnost zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají osoby s dočasnou ochranou na ČSSZ

27.4.2023

Do účinnosti novely Lex Ukrajina V zaměstnavatelé na ČSSZ přihlašovali pouze zaměstnance, kterým vznikla účast na nemocenském pojištění.

Od 1. dubna 2023 je zavedena povinnost zaměstnavatelů přihlašovat všechny zaměstnance s dočasnou ochranou i v nepojištěných činnostech (DPČ a DPP).

Oznámení o nástupu do zaměstnání se podává bez ohledu na to, zda vznikla účast na nemocenském pojištění.

Přihlašovat se musí také sami zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají pouze nepojištěné osoby a do účinnosti novely jinak nepodléhali nutnosti registrace u ČSSZ.

Lhůta činí 8 kalendářních dnů ode dne nástupu zaměstnance s dočasnou ochranou do zaměstnání.

V případě zaměstnance s dočasnou ochranou, jehož pracovněprávní vztah vznikl před dnem účinnosti novely (tj. před 1. 4. 2023) a nebyl dosud přihlášen k pojištění, oznamuje zaměstnavatel nástup tohoto zaměstnance do zaměstnání stejným způsobem do 30 kalendářních dnů ode dne nabytí účinnosti novely (tj. do 30. 4. 2023).

Pokud jste tak dosud neučinili, prosím použijte odkaz na formulář dále: https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/onz_2022


Komentáře:

rodné číslo zaměstnance

Martina | martina.micova@dailyfitness.cz | 8:58 14.05.2024 |

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak to je když zaměstnáme Ukrajince na DPP a nemá rodné číslo? Ukrajinec má dočasnou ochranu. Děkuji za odpověď


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN