Od 1. 3. 2017 se rozšiřuje zelená nafta na živočišnou výrobu

1.3.2017

Praha 1. března (ČTK) - Vrácení části spotřební daně z nafty, tzv. zelenou naftu, mohou od dnešního dne nárokovat i zemědělci v živočišné výrobě. Účinná začala být novela zákona o spotřebních daních, která to umožňuje. Opatření má pomoci odvětví živočišné výroby, které je podle řady poslanců v tíživé situaci, a zvýšit konkurenceschopnost zemědělců.

Zemědělci v rostlinné výrobě budou nejprve dostávat zpět 40 procent daně a v živočišné výrobě 90 procent daně. Tento princip bude fungovat do konce června 2017. Od 1. července 2017 se vratka bude odvíjet od intenzity chovu zvířat. Nejméně by měly dostávat firmy bez živočišné výroby. Čím vyšší poměr živočišné výroby bude, tím vyšší bude vratka daně.

Od 1. ledna 2019 se vratky daně mají sjednotit pro všechny činnosti v zemědělské výrobě na 4,38 Kč za litr. O vratku budou moci zemědělci žádat až šest měsíců zpětně. Zelená nafta se bude týkat i rybníkářů a firem hospodařících v lesích.

Pravicové strany během projednávání vytýkaly návrhu, že tento systém bude obtížně kontrolovatelný a spravovatelný. Podle předsedy TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslav Kalouska otevírá zelená nafta dveře daňovým únikům.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Vložit komentář ke článku


Partneři Zemědělského svazu ČR: