Úvodní stránka > Aktuality

Odborník:Zvyšující se teploty nutí zemědělce pěstovat ozimy

31.7.2018

Praha 30. července (ČTK) - Zvyšující se teploty vedou zemědělce už přes deset let k tomu, že více pěstují ozimé plodiny na úkor jařin. Ubývá tak ploch například jarního ječmene, naopak se více pěstuje řepka olejka. Do budoucna se rozšíří pole kukuřice, řekl dnes ČTK Jan Vašák z České zemědělské univerzity v Praze.

"Zemědělská výroba reaguje na klimatickou změnu již nejméně deset až 15 let. Zásadním způsobem jsme zvýšili podíl ozimých plodin, jako je pšenice, řepka, v poslední době i trochu zvětšujeme ozimý ječmen na úkor jarních plodin. Ozimé plodiny, které se vysévají od konce srpna, což je řepka, přes konec září, což je ječmen, až řekněme po polovinu října, což je ozimá pšenice, daleko spíše využijí nízké zimní teploty," vysvětlil Vašák. Podle něj bude přibývat suchovzdorných plodin jako právě řepka nebo kukuřice.

Úbytek jarního ječmene, který se využívá na slad pro výrobu piva, se dá podle něj nahradit ozimým dvouřadým ječmenem. Není podle něj tak dobrý jako jarní, ale pro výrobu piva se také hodí.

Evropské státy by však podle něj měly využít příležitosti, které globální oteplování dává. Zemědělci by měli pěstovat více pícnin jako jsou jetel nebo vojtěška, aby měli dostatek krmení pro mléčný skot. Mléko by pak podle něj měli v sušené podobě více exportovat do asijských států. České zemědělství je tak, kromě nedostatku skotu, podle něj na klimatickou změnu připraveno.

Plocha řepky na polích se letos podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zvýšila o 4,4 procenta na 412.000 hektarů a je po roce 2013 druhou nejvyšší v dosavadním sledování. Letos se pěstuje na téměř 17 procentech celkové osevní plochy. Vláda přitom předloni schválila vizi, podle které by do roku 2030 měly naopak plochy řepky o desítky tisíc hektarů ubývat. Podle ministerstva zemědělství se pěstování řídí tržními pravidly a řepka stále patří mezi rentabilní plodiny.

Sklizeň základních obilovin podle prvních odhadů letos meziročně klesne o 8,2 procenta na 6,298 milionu tun. Úroda řepky by měla být naopak vyšší, a to o 6,5 procenta, sklidí se 1,221 milionu tun.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN