Úvodní stránka > Aktuality

Olomoučtí vědci mají špičkovou laboratoř pro čtení DNA rostlin

11.6.2019

Olomouc 10. června (ČTK) - Olomoučtí vědci získali ojedinělou laboratoř pro čtení dědičné informace rostlin. Součástí je vysokokapacitní přístroj za 29 milionů korun, který má 400krát vyšší kapacitu než ten dosavadní. Odborníkům z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) nová laboratoř umožní udržet si výsadní postavení v oblasti genomiky a biotechnologie rostlin v celosvětovém měřítku, řekli dnes novinářům zástupci centra.

Od nové laboratoře si slibují také rozšíření spolupráce s českými šlechtiteli, kterým chtějí pomoci při zavádění molekulárních metod ve šlechtění rostlin, uvedl vědecký ředitel CRH Jaroslav Doležel.

V laboratoři se nacházejí kromě vysokokapacitního přístroje, tzv sekvenátoru také další tři sekvenátory s různou kapacitou, výkonností i systémy sekvenování, tedy "čtení" DNA. Přístroj s nejvyšší kapacitou v jednom běhu přečte 6000 miliard bází DNA. "V akademickém prostředí v tuzemsku je nově vzniklá sekvenační laboratoř ojedinělá. Na jednom místě se podařilo soustředit špičkovou techniku, ale také odborníky, kteří mají s touto prací bohaté zkušenosti," uvedl vedoucí laboratoře Jan Bartoš.

V centru pozornosti vědců v této laboratoři bude genom ječmene. Díky podrobným analýzám mohou zjistit, které geny odpovídají za různé vlastnosti plodiny, například za odolnost vůči suchu či rezistenci vůči chorobám. Technické parametry nového sekvenátoru umožní nejen rychlejší a podrobnější studium, ale otevírají i nové směry výzkumu. Získané informace mohou mimo jiné přispět ke šlechtění hospodářských plodin významných pro výživu lidstva, uvedli zástupci CRH.

CRH sdružuje výzkumné týmy Univerzity Palackého a olomouckých pracovišť Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Slavnostní otevření laboratoře se uskutečnilo dnes u příležitosti zahájení mezinárodní konference, na které budou až do čtvrtka odborníci z 20 zemí světa představovat nové poznatky z oblasti rostlinných biotechnologií.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN