Úvodní stránka > Aktuality

Plocha luskovin se v posledních letech zvýšila na dvojnásobek

2.5.2018

Praha 2. května (ČTK) - Výměra, na které se pěstují v Česku luskoviny jako hrách nebo lupina, se v posledních letech zvětšuje. Podle nové publikace ministerstva zemědělství se výměra nejdřív snížila v roce 2013 na 17.851 hektarů, v roce 2015 ale stoupla na 33.000 ha a loni již byly luskoviny vysety na výměře 43.000 hektarů, což představovalo 1,7 procenta orné půdy. Podle Agrární komory ČR stojí za zvýšením výměry evropská dotace na bílkovinné plodiny. Její loňská sazba byla zhruba 2990 korun na hektar.

Výměra se skokově zmenšovala už v devadesátých letech, kdy se luskoviny na zrno pěstovaly na více než 93.000 hektarech. V roce 2000 to ale bylo necelých 40.000 hektarů. Pokles s občasnými výkyvy pak pokračoval do roku 2013, od roku 2014 plochy luskovin opět rostly.

V roce 2014 také vzrostla tržní cena jedlého hrachu na 7950 korun za tunu, v předchozích letech se pohybovala kolem 5600 korun za tunu. Hrách je v ČR nejpěstovanější luskovinou, zaujímá kolem 70 procent ploch luskovin pěstovaných na zrno.

Podobně v minulosti klesaly také pěstitelské plochy lupiny. Kolem roku 2012 byla vyseta na 1400 ha, loni již byla tato výměra trojnásobná, meziročně se zvedla o 16,4 procenta. Loni však o více než 40 procent klesla plocha osetá ostatními luskovinami, jako jsou bob obecný, peluška, vikev, čočka a fazol. Jimi bylo oseto 3527 hektarů.

"Navýšení osevních ploch luskovin hodnotíme pozitivně. Velkou měrou se na něm podepisuje možnost využít tak zvanou dobrovolnou vázanou podporu pro pěstitele bílkovinných plodin," sdělil ČTK mluvčí komory Jiří Felčárek. Podpora v současnosti představuje dvě procenta z přímých plateb, podle návrhu Evropské komise měla od roku 2021 vzrůst na tři procenta. Komory soudí, že by měly být dotace na bílkovinné plodiny ještě vyšší. Evropská komise se tak snaží zvýšit evropskou soběstačnost v proteinových plodinách, aby nebyla závislá na dovozech sóji ze Severní a Jižní Ameriky, dodala komora.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN