Počet zemědělských firem v ČR mírně roste,hlavně kvůli dotacím
17.7.2014Praha 17. července (ČTK) - Počet zemědělských podniků v Česku loni vzrostl o více než 200 na 48.119. Přibylo především podniků fyzických osob. Vyplývá to z dokumentu Zemědělství 2013, který dnes ČTK poskytlo ministerstvo zemědělství (MZe). Podle zástupců nevládních agrárních organizací přibývá jak skutečných nových hospodářů, tak majitelů půdy, kteří zemědělskou činnost předstírají jen "na oko" kvůli unijním dotacím.
Podniků fyzických osob přibylo z předloňských 44.032 na 44.120, obchodních společností o 117 na 3207 a ostatních podniků včetně státních z 250 na 263. Zemědělských družstev naopak ubylo o dvě na 529.
"Je tady určitý trend k renesanci menšího způsobu hospodaření," řekl ČTK předseda Asociace soukromého zemědělství (ASZ) Josef Stehlík. Roste podle něj počet vlastníků zemědělské půdy, kteří na pozemcích, jež třeba zdědili, zakládají malé farmy. Velkou motivací je pro ně možnost pobírat dotace na každý obhospodařovaný hektar. Základní unijní platba na hektar obhospodařované zemědělské plochy pro rok 2013 mírně přesahovala 6000 Kč.
"Považujeme to za celkem dobrý trend, protože si myslíme, že je důležité, aby pořád existovala nějaká líheň nových podnikatelských subjektů," poznamenal Stehlík. Nicméně připouští, že někteří vlastníci pozemků zakládají firmy pouze kvůli dotačnímu nároku. Ve skutečnosti na půdě nehospodaří, pozemek i nadále pronajímají například místnímu zemědělskému družstvu a pobírají pouze dotaci.
"Řekněme si na rovinu, že největší nárůst je v té skupině fyzických osob do pěti hektarů půdy," řekl ČTK předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. V této skupině podle Pýchy převládají subjekty, které si nechají vyjmout svou půdu, na oko předstírají zemědělskou činnost, na pozemku však dále hospodaří skutečný zemědělský podnik. Majitel jej zde nechá hospodařit zadarmo a odpustí zemědělci nájem. Na půdu pobere dotaci, ale co se na pozemku pěstuje a kolik hospodář utrží za produkci jej nezajímá.
Svaz, který sdružuje především velká zemědělská družstva, proto chce na MZe prosadit změnu dotačních pravidel. "Je to věc, která podle našeho názoru nesměruje podpory tam, kam by měly jít, a za druhé to zvyšuje náklady na administraci systému," podotkl Pýcha. Svaz proto chce omezit minimální výměru, na níž bude moci podnikatel pobírat dotaci, na pět hektarů. Výjimku a nižší hektarový limit by podle návrhu mohli mít například vinohradníci, majitelé trvalých kultur či zelináři.
Zabránit současnému stavu měla podle Pýchy možnost definovat takzvaného aktivního zemědělce. Tomu však podle něj současná bruselská pravidla brání. Za aktivního zemědělce je podle nich nyní považován každý majitel zemědělské půdy, jehož dotační nárok nepřesahuje 5000 euro a nemusí vůbec dokazovat, že skutečně aktivně hospodaří.
Trend mírného nárůstu počtu zemědělských podnikatelů trvá již několik let. Oproti roku 2000 je jich však o více než 8000 méně. V důsledku zástavby či zalesňování ubývá také zemědělské půdy v zemi. Zatímco ještě v roce 2000 dosahovala její výměra téměř 4,3 milionu hektarů, loni to bylo již méně než čtyři miliony ha.
Českému zemědělství se v loňském roce dařilo, zisk odvětví meziročně vzrostl o 300 milionů korun na 16,7 miliardy Kč. Jde o druhý nejlepší výsledek od roku 1998, odkdy se tento ukazatel sleduje. Odvětví je zejména díky evropským dotacím od vstupu do Evropské unie ziskové. Odborníci upozorňují, že závislost tuzemských rolníků na dotacích z dlouhodobého hlediska roste, což není dobře.
Zdroj: ČTK
"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Komentáře:
reakce na Pýchu
starý bača | stary.baca@seznam.cz | 8:21 08.08.2014 |Proč bych nemohl hospdoařit tak, že si práce objednám službou. Pane Pýcha, víte na kolik ha je ekonomické mít svůj traktor, kombajn a jiné zemědělské stroje. Vy uvažujete ekonomicky jen tak, jak se Vám to hodí. Je pravda, že nejdete tak daleko jako AK v článku p. Felčárka v Zemědělci z 4.8.2014, kde chce stanovit, že např. příjmy z biplynek jsou zemědělskými příjmy a že by měla být stanovena minimální hodnta produkce z ha jako podmínka k výplatě plošné dotace. V příslušných nařízeních EU je mimo jiné napsáno že : „zemědělská činnost“ nemusí nutně znamenat produkci, chov zvířat nebo pěstování zemědělských plodin. Zemědělci mohou místo toho udržovat zemědělské plochy ve stavu vhodném pro pastvu nebo pěstování plodin bez přípravy, která jde nad rámec běžných způsobů zemědělské praxe a použití strojů, nebo na zemědělských plochách přirozeně ponechávaných ve stavu vhodném pro pastvu nebo pěstování plodin vykonávat minimální činnosti, které stanoví členský stát a nelze tyto činnosti stanovit produkčně.
Odpověď Janovi
Martin Pýcha | pycha@zscr.cz | 10:22 07.08.2014 |Dobrý den pane Jane, v ČR neustále přibývá množství zemědělců. To by samo o sobě byla dobrá zpráva, kdyby se však jednalo o skutečné farmáře, jako jste vy. Bohužel významná část tohoto nárůstu jsou lidé, kteří ve skutečnosti nehospodaří a ani hospodařit nechtějí. Jejich cílem je pouze získat přímou platbu na uvedený pozemek. Z platby pro zemědělce se tak stává důchodová platba, pro vlastníka pozemku, což dle našeho názoru není správné. Cílem našeho návrhu toto jednání omezit, protože jsme názoru, že platbu by měl dostávat zemědělec. Nehledě na to, že společně s tím rostou i náklady státu na administraci dotací, musí se zvyšovat počty kontrol atd. Možnost, jak toto chování omezit jsme hledali v definici aktivního zemědělce. Ale díky tomu, o čem hovoří pan „bača“, tj. že dle Evropské komise každý zemědělec, který dostává platbu menší než 5000 €, je automaticky aktivním zemědělcem, není možné tento nástroj použít. Proto jsme navrhli upravit resp. zvýšit kritérium způsobilosti pro výplatu přímých plateb - minimální výměru žadatele na 5 ha. Limit, který dnes platí, byl schválen v době, kdy jsme vstoupili do EU a je pouze na rozhodnutí každého státu, jak bude nastaven. Rozumím tomu, že to můžete vnímat jako diskriminaci, protože by se Vás to dotklo, přestože prokazatelně nepatříte do té skupiny „zemědělců“, o které jsem hovořil. Na druhou stranu stejnou diskriminaci by mohli pociťovat i ti, kteří dnes mají pár arů a také by chtěli brát přímou platbu. Je to zkrátka náš názor k diskusi.
malý zemědělec
starý bača | stary.baca@seznam.cz | 7:50 22.07.2014 |Jane, nebojte se, ZS občas chce nesmysly, který nemají oporu v unijní legislativě. Problematika aktivního zemědělce se netýká toho, kdo pobírá méně než 5000 € přímých plateb, což bude cca 20 ha. A stanovit minimální produkci také nelze, neboť lze brát přímé platby, i když budu jen udržovat půdu (bez produkce) a budu vykonávat minimální činnost, které nesmí být stanovena produkčně.
Svoboda podnikání podle ZS...
Jan | dvorak@seznam.cz | 21:44 19.07.2014 |Vlastnim mensi hospodářství s oplocenym pozemkem 5 ha kde mam 30 kusů bahnic SF. Nechapu proč mi pan Pýcha potazmo ZS chce sebrat dotace na plochu.Neznám jiný stat, kde by taková diskriminace platila. Dekuji za vysvětlení.
Co má být naším cílem ?
Ing.Vlastimil Hošek | vlastimilhosek@atlas.cz | 16:47 04.04.2023 |Po roce ˇ89 vše co jsme v zemědělství a obchodě s potravinami učinili bylo špatně.Jako jediný stát na světě jsme zrušili vlastní soběstačnost ve výrobě potravin a obchod s nimi předali do cizích řetězců. Výsledkem je jejich diskriminace našich potravin jak kartelovými nákupními cenami,tak upřednostnění dovozem cizích.To nás ročně podle posledních údajů připraví o cca 280 mld.Kč.Pokud chceme s tím něco udělat,pak musíme : 1/ protože jsme Češi a v Čechách přestaňme si říkat farmáři.Máme dost vlastních slov k použití / rolníci,sedláci,zemědělci /. 2/ řídit zemědělství směrem k dosažení soběstačnosti. 3/ zajistit pro nás stejné dotace jako ve "starých zemích" EU /naše jsou jen cca 88%/ a poskytovat je pouze cíleně na výrobu. 4/ nákup půdy umožnit jen našim aktivním zemědělcům bez toho,zda jsou "malí či velcí". 5/ nepovolovat další zábory zem.půdy na supermarkety,Amazony,sklady a různá podobná zařízení,která jen odčerpávají naše peníze cizími majiteli. 6/ Netříštit vlastní síly rozdělováním na "velké a malé" s tím,že všichni mají své poslání ve výrobě našich potravin.Ty podle zveřejněného průzkumu OSN jsou z hlediska bezpečnosti a kvality PÁTÉ NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ !! 7/ ve sdělovacích prostředcích zvýšit propagaci zemědělství.Ukázat,že máme NEJNIŽŠÍ spotřebu průmyslových hnojiv a chemické ochrany rostlin na hektar zem.půdy v EU a zdaleka nejsme ti "škůdci" za které nás ná3 tisk a ČT vydávají a tím i občané často mylně považují..Postavme se argumenty proti takovým Prouzům a jim podobným,kteří nám FALEŠNĚ přisuzují podíl na současné drahotě potravin a on populisticky vykládá o tom,jaké máme "zisky".