ÚKZÚZ provádí nepřetržitý monitoring výskytu hraboše a jen od začátku roku do konce března 2021 provedl přes 2000 sledování výskytu hraboše na cca 1400 lokalitách na území České republiky.
V březnu činila celorepublikově hustota populací hraboše polního v průměru 422 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha), což odpovídá 8,3násobku prahu škodlivosti hraboše.
Za kalamitní stav se na jaře považuje 250 AVN/ha, s ohledem na vysokou jarní množivost hraboše a tedy i jeho škodlivost.
Nejhorší situace je v lokalitách Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Ústeckého kraje, kde byly zjištěny velmi vysoké výskyty hraboše a průměrná hodnota prahu škodlivosti byla překročena 10–20krát.
V České republice tak nastal mimořádný stav v ochraně rostlin, kdy na polích hrozí vznik značných hospodářských škod v důsledku přemnožení hraboše polního.
V současné době je zásadní zajistit zejména dostatečnou ochranu víceletých krmných plodin, dále pak ozimů a rovněž jarních plodin, u nichž nastává období setí a vzcházení.
Vzhledem k těmto skutečnostem přistoupil ÚKZÚZ po dohodě s Ministerstvem zemědělství k mimořádným opatřením pro zajištění snížení škod působených hrabošem polním. Prioritou je samozřejmě i nadále podpora nechemických opatření.
S ohledem na dobré zkušenosti s postupem použitým k potlačení škod působených hrabošem v předchozích kalamitách byl zvolen identický přístup, který má především minimalizovat možné dopady na necílové organismy.
ÚKZÚZ bude zároveň kontrolovat dodržování podmínek aplikací stanovených v nařízení.
Autor a zdroj: