Úvodní stránka > Aktuality

Předsedou Zemědělského svazu bude další čtyři roky Martin Pýcha

7.11.2018

Žďár nad Sázavou 6. listopadu (ČTK) - Předsedou Zemědělského svazu ČR bude nadále Martin Pýcha (43), který tuto agrární organizaci vede od roku 2011. Na další čtyřleté období ho do čela svazu zvolili delegáti dnešní celostátní konference svazu ve Žďáru nad Sázavou. Pýcha neměl protikandidáta. Zemědělský svaz je jednou z největších nevládních zemědělských organizací v ČR. Jeho členové hospodaří na více než 30 procentech zemědělské půdy v Česku.

Podle Pýchy se v minulých letech podařilo prosadit kromě jiného zvýšení národních dotací. Svazu se naopak nepovedlo pro zemědělce vyjednat zavedení předkupního práva na půdu.

Za důležité úkoly pro nejbližší léta Pýcha v projevu před volbou označil například tlak na snižování byrokratické zátěže pro zemědělské podnikatele. Zemědělský svaz také spustil petici proti možnému krácení podpor podle velikosti zemědělského podniku po roce 2020, jež by se dotklo větších firem. "Budeme pokračovat ve snahách o podporu organizací producentů a odbytových družstev," uvedl Pýcha další z bodů. Sdružování podle něj zemědělcům umožní říci si o lepší ceny za svou produkci. Aktuálně podle předsedy svazu zemědělství rovněž čelí snahám omezovat prostředky určené k ochraně rostlin.

Delegáti dnes volili také místopředsedy a dvanáctičlennou kontrolní komisi. Statutárním místopředsedou je Jaromír Řezáč z Prostějovska. Dalšími místopředsedy se stali Martin Lev ze Semil a Jaroslav Vaňous z územní organizace Ústí nad Orlicí.

Pýcha v čele svazu v roce 2011 vystřídal dlouholetého předsedu Miroslava Jirovského, který už nekandidoval. Dnes Pýcha dostal 495 hlasů, proti jich bylo devět.

Zemědělský svaz má 994 členů, z toho 348 zemědělských družstev, 464 akciových společností a společností s ručením omezeným. V regionech má svaz 48 územních organizací a 12 krajských rad. Je nástupnickou organizací Svazu družstevních rolníků, od jehož založení letos uplynulo 50 let.

Věra Stejskalová dr

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN