Úvodní stránka > Aktuality

První zemědělské podniky likvidují chovy. Výkupní cena mléka spadla pod šest korun na litr

25.6.2016

Mladá Boleslav/ČR – Kriticky nízká výkupní cena mléka nutí české zemědělce likvidovat stáda dojného skotu. Zemědělské družstvo Čistá u Mladé Boleslavi tento týden prodalo 105 krav do Belgie a Německa, na zbývajících 595 krav hledají kupce. Část krav pravděpodobně půjde na jatka, část se pokusí prodat jiným chovatelům.

„Chov je dlouhodobě nerentabilní a v brzké době nevidíme naději na zlepšení. Proděláváme těžké peníze a pokud bychom dále pokračovali v chovu za těchto podmínek, tak za nějaký čas zlikvidujeme celé družstvo,“ popsal velmi špatnou situaci v českém zemědělství Jaroslav Kubín, předseda představenstva Zemědělského družstva Čistá.

Zemědělský svaz ČR upozorňuje, že likvidace tohoto stáda nebude ojedinělá. Za květen klesla družstvu podle Jaroslava Kubína výkupní cena za litr mléka na 5,80 Kč/l, u některých podniků v okolí i na 5,60 Kč/l. „Některé další zemědělské podniky si stanovily svou psychologickou hranici ceny za litr mléka, pokud na ni cena klesne, poté také končí s chovem,“ říká předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha a upozorňuje na to, že likvidace živočišné výroby s sebou nese negativní důsledky pro venkov, pro půdu a vůbec pro naši krajinu jako celek. Bez zvířat nebude v půdě organická hmota a bez ní zase půda nezadrží v krajině vodu.

Moderní kravín bude nyní prázdný. Družstvo řeší, co s ním

Moderní kravín, který postavili v Čisté u Mladé Boleslavi před deseti lety, bude od léta prázdný. „Zadali jsme studii, která zpracovává možnost úpravy kravína. Chceme aspoň z části zachovat produkci organické hmoty, proto uvažujeme o výkrmu býků. Uvidíme, jestli se nám to vyplatí,“ nastínil možnou budoucnost vyprazdňujícího se kravína Kubín. „Pokud bude více podniků likvidovat chovy dojených krav, hrozí, že se kritická situace rozšíří i do sektoru masných krav a hovězího masa“ varuje předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Lidé přijdou o pracovní místa

„Likvidace dojného skotu povede také ke snížení zaměstnanosti na venkově,“ říká Martin Pýcha. Například v družstvě Čistá pracuje 35 pracovníků, s likvidací chovů přijde o místo až 17 lidí v živočišné výrobě a dotkne se to také výroby rostlinné.

Příští týden by měly být známy návrhy řešení

Na znepokojivý stav upozorňují zemědělci dlouhodobě. Letos na jaře aktualizovali zemědělci na Vysočině prohlášení, kde požadují zavedení přísnějších kontrol při dovozu potravin do České republiky, zavedení národních dotačních titulů pro podporu dojného skotu, podporu zemědělské výroby za účelem zajištění zaměstnanosti a života na venkově a také zajištění produkčního hospodářství, díky kterému se udržuje kvalitní pitná voda. Přidávají se k nim další kraje. „Byli jsme přizvání na jednání vlády, jednali jsme s premiérem a intenzivně hledáme řešení s ministerstvem zemědělství. Všude jsme sdělili požadavky zemědělců a znovu zdůraznili vážný stav v živočišné výrobě. Ministr zemědělství Jurečka má za úkol předložit návrh na řešení kritické situace v zemědělství premiérovi příští týden,“ informoval předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Eva Fruhwirtová

 

Kontakt: Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu, tel.: 602 790 273, pycha@zscr.cz

Jaroslav Kubín, předseda představenstva ZD Čistá u Ml. Boleslavi, 607 631 089, kubin@zdcista.cz

Přílohy
tzprvni-zemedelske-podniky-likviduji-chovy-vykupni-cena-mleka-spadla-pod-sest-korun-na-litr.doc


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN