Úvodní stránka > Aktuality

Reakce Ministerstva zemědělství na pořad A dost! z TV Seznam ke hraboší kalamitě ze dne 17. 2. 2020

19.2.2020

Reakce MZe na pořad TV Seznam A dost! věnovaný hraboší kalamitě a možnostem využití přípravku Stutox II k její eliminaci:

TV Seznam odvysílala pořad A dost! věnovaný hraboší kalamitě a možnostem využití přípravku Stutox II k její eliminaci. V pořadu zaznělo několik nepravdivých výroků, které záměrně a přitom nepodloženě vyvolávají paniku a mají charakter poplašné zprávy.

Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody v pořadu uvedl, že se z granulí Stutoxu II po kontaktu s vodou uvolní jedovatý plyn, který zahubí vše v nejbližším okolí. To je lež.

Účinná látka přípravku Stutox II se v půdě uvolní a vlhkem se úplně rozloží na přirozené látky, které se v půdě běžně vyskytují. Tato látka tak nepředstavuje žádné nebezpečí pro půdu, vodu, ani pěstovanou produkci. Konkrétně se účinná látka fosfid zinku rozloží na malé množství plynu fosfanu, který unikne do atmosféry, kde se rychle rozloží na netoxické látky a zinek, který je přirozenou součástí půdy. Zcela jednoznačně fosfan neotráví žádné zvíře, které se ocitne poblíž. Látka působí pouze cíleně v trávicím traktu po pozření granule.  

V pořadu také zazněla ničím nepodložená spekulace, že by se přípravek musel rozsypat po celé České republice, což by způsobilo genocidu. Nic takového ale nikdo nenařizuje a nepovoluje.  Povolení k užití přípravku bude vydané na konkrétní zemědělský pozemek, nikoliv na celý katastr, okres nebo jiné větší celky. Povrchová aplikace bude možná pouze tam, kde nežije křeček nebo sysel, a pozemky které nejsou v národních parcích, chráněných krajinných oblastech, zvláště chráněných územích a lokalitách soustavy Natura 2000. Aplikaci smí provádět pouze proškolená osoba, zaměstnanci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského zkontrolují situaci přímo na konkrétním poli.

Reportér Jan Tuna uvádí, že ministr zemědělství Toman je sám velkopodnikatel v zemědělství. To není pravda. Miroslav Toman nemá žádné podíly v žádném zemědělském podniku. Označit ho tedy za velkopodnikatele v zemědělství je jednoznačná lež.

Jan Tuna také uvádí, že Miroslav Toman slíbil zákaz používání glyfosátu na polích, ale ve skutečnosti ze zákazu zůstalo jen torzo. Přitom už od začátku roku 2019 začal díky iniciativě Ministerstva zemědělství platit zákaz použití glyfosátu na všechny plodiny potenciálně určené pro potravinářské účely, tedy na obiloviny a řepku. Česká republika se tak stala jednou z prvních evropských zemí, která vůbec k omezení přípravku přistoupila. 

Pořad odvysílaný TV Seznam je neobjektivní, v některých částech lživý a zkresluje fakta. Kvůli těmto lživým tvrzením, a také jednoznačné nevyváženosti pořadu, kdy je dán prostor téměř výhradně odpůrcům aplikace Stutoxu II, podá Ministerstvo zemědělství podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, aby prověřila objektivitu pořadu a její možné porušení.

 

Autor:

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: http://eagri.cz/public/web/ukzuz/tiskovy-servis/reakce-na-nepresnosti-v-mediich/reakce-mze-na-porad-a-dost.html

 


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN