Úvodní stránka > Aktuality

Řešení kalamity přemnožených hrabošů jednání nepřineslo, návrhy na kompromisní řešení neprošly

13.8.2019

TZ (12.8.) – Povolení na cílenou aplikaci přípravku na hubení hrabošů rozhozem zůstane nadále pozastaveno. Dnešní jednání, od kterého Ministerstvo zemědělství (MZe) očekávalo návrhy ostatních resortů k řešení kalamity přemnožených hrabošů, posun nepřineslo. Kompromisní návrhy pro omezenou aplikaci odmítlo Ministerstvo životního prostředí, návrh na řešení kalamity však nepředložilo.

Rozhodnutím ministra zemědělství byla v pátek pozastavena platnost povolení pro aplikaci přípravku na hubení hrabošů rozhozem, pozastaveno zůstává i po dnešním jednání, kterého se účastnili mj. zástupci Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva životního prostředí, Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, zástupci zemědělských organizací, ochránců přírody i ornitologů. Dle dohody z jednání na konci minulého týdne dnes měli účastníci pracovní skupiny předložit alternativní možnosti řešení kalamity přemnožených hrabošů.

Například Ministerstvo zdravotnictví navrhovalo modifikovat povolení pro aplikaci prostředku na hubení hraboše tak, aby se co nejvíce snížilo riziko pro necílové organismy. Šlo by například vymezit oblasti, kde hnízdí vybraní ptáci a zde látku neaplikovat, nebo vyjmout místa odpočinku tažných ptáků, či přizpůsobit dávkování přípravku míře zamoření dané oblasti hrabošem.

Ministerstvo životního prostředí však jakýkoliv kompromis odmítlo, a to přesto, že zemědělcům způsobují hraboši stamilionové škody a riziko otrav jiných živočichů, vyjma hrabošů, je minimální.

„Z výsledku jednání i způsobu, jakým se v médiích o kalamitě informuje, jsme zklamaní. V současné době zemědělcům skutečně nezbývá nic jiného, než trvat na zachování plošné aplikace. Na některých místech jsou porosty zlikvidované až z 90 procent. Proto jsme pro zachování plošné aplikace a spolupráci rezortů životního prostředí a zemědělství tak, aby došlo k omezení populace hraboše bez vlivu na necílové organismy,“ řekl prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek.

„Byť Ministerstvo životního prostředí souhlasí s tím, že situace u přemnožených hrabošů je v některých oblastech kalamitní, tak jen opakuje svou pozici, že nesouhlasí s rozhozem přípravku na eliminaci hrabošů. Trvá pouze na aplikaci přípravku do nor a přitom je každému jasné, že to je technicky a organizačně nereálné. Nemáme stovky dobrovolníků, kteří by nám během několika málo týdnů mohli na napadených plochách sypat prostředek od nor. Jinými slovy, mám pocit, že Ministerstvo životního prostředí situace zemědělců nezajímá,“ uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Zemědělci nyní mohou přípravek Stutox II aplikovat pouze cíleně do nor. S případným udělením individuální výjimky pro rozhoz se mohou obrátit na místně příslušný odbor ochrany přírody a krajiny, který žádost posoudí. V případě kladného stanoviska pak ÚKZÚZ žádost vyhodnotí a může poté vydat výjimku pro rozhoz.

 

Autor:

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2019_reseni-kalamity-premnozenych-hrabosu.html

 


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN