Úvodní stránka > Aktuality

Sčítání lidu: Od soboty 17.4. se můžete sečíst i na listinném formuláři

16.4.2021

V sobotu 17. dubna startuje listinná fáze Sčítání 2021. Papírové formuláře budou do domácností těch, kteří se dosud nesečetli online, roznášet za dodržení přísných protiepidemických opatření sčítací komisaři.

Sčítání se tak posouvá do své druhé fáze. Až do 11. května bude možné vyplnit a odevzdat listinný formulář. Vedle toho stále běží i elektronické sčítání, které je kvůli epidemické situaci prodlouženo.Klademe důraz na to, aby maximum lidí využilo pohodlnější online způsob sčítání, a to i za pomoci někoho jiného. Pro ty, kteří tuto možnost nemohou využít, jsou určeny listinné formuláře. Ve spolupráci s Českou poštou jsme přijali opatření, jež umožňují, aby i tato fáze sčítání proběhla bezkontaktně, bezpečně a v souladu s požadavky hygieniků, uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Domácnostem, v nichž se někdo nesečetl elektronicky, budou listinné formuláře spolu s odpovědními obálkami doručovat sčítací komisaři. Prioritou bude především zdravotní bezpečnost. „Komisař pouze zazvoní a vyčká na příchod člena domácnosti venku před domem, podobně jako při doručování doporučených listovních zásilek. Bezvýhradně přitom bude respektovat aktuální hygienická opatření a bude vybaven respirátorem a dezinfekcí. Navíc bude po absolvování testu na koronavirus. Ten bude samozřejmě negativní. Jinak komisař ani nebude moci vyrazit do terénu,“ ujišťuje Roman Knap, generální ředitel České pošty. Do distribuce listinných formulářů se zapojí na deset tisíc sčítacích komisařů České pošty.

Sčítací komisař se dostaví v předem oznámeném čtyřhodinovém časovém intervalu. Termín změnit nelze, pokud však nikoho nezastihne, přijde ještě jednou. Náhradní termín opět předem oznámí. Distribuce listinných formulářů je služba občanům, kteří nemohou nebo se nechtějí sečíst online. Pokud listinný formulář nechcete, protože stále plánujete sečíst se online nebo jste se už online sečetli, na komisaře čekat nemusíte. A pokud už na vás zazvoní, tak mu to prostě jen sdělte. Všichni máme povinnost se sečíst, ale jakým způsobem to uděláme, je pouze na nás. 

Získat listinný formulář můžete od 17. dubna i na více než 800 kontaktních místech sčítání. Najdete je na vybraných pobočkách České pošty a všech krajských správách Českého statistického úřadu. K jejich adresáři se dostanete prostřednictvím webu scitani.cz v sekci Kontaktní místa nebo přímo na stránkách České pošty https://scitani.ceskaposta.cz/.

Vyplněný listinný formulář můžete do 11. května odevzdat dvěma způsoby. Buď ho jednoduše vhodíte do jakékoliv poštovní schránky, a to zdarma v odpovědní obálce, kterou obdržíte spolu s formulářem, nebo odevzdáte na kterémkoliv kontaktním místě. Základní nápověda k vyplnění formuláře je součástí každé otázky i v jeho papírové podobě. Rozsáhlé informace naleznete rovněž na webu scitani.cz v sekci „Jak se sečíst“.

Informační podporu a pomoc veřejnosti s vyplňováním sčítacích formulářů poskytuje rovněž Kontaktní centrum Sčítání 2021. V provozu je denně od 8 do 22 hodin na linkách 253 253 683 (běžná pevná linka) a 840 30 40 50 (zpoplatněná bílá linka). Ptát se můžete i prostřednictvím e-mailu dotazy@scitani.cz nebo chatu ve virtuální poradně Sčítání 2021.

Záznam tiskové konference k zahájení listinné fáze sčítání je k dispozici na YouTube kanálu Českého statistického úřadu: https://youtu.be/v06YCxyj3_c
 

Autor, kontakt a zdroj:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz

https://www.czso.cz/csu/czso/od-soboty-se-muzete-secist-i-na-listinnem-formulari

 

 

Sčítání 2021 se od 17. dubna dostane do své druhé fáze, kdy budou sčítací komisaři roznášet lidem listinné sčítací formuláře. Stále ale platí, že se lze z pohodlí domova a tedy bez kontaktu s kýmkoliv dalším sečíst i online prostřednictvím elektronického formuláře.

Sčítání 2021, které začalo v sobotu 27. března a skončí v úterý 11. května 2021, je primárně navržené jako online, tedy bez nutnosti kontaktu s dalšími osobami. Kvůli nepříznivé pandemické situaci se Český statistický úřad rozhodl, že možnost sečíst se přes počítač nebo z mobilního telefonu ponechá po celou dobu sčítání, tedy až do 11. května. Vzhledem k původně neplánovanému souběhu online a terénnímu sběru se může stát, že oznámení o distribuci obdrží i ti, kteří se už sečetli online. Za to se omlouváme.

I v průběhu terénního došetření se tedy budeme moci stále rozhodnout, kterou variantu sečtení využijeme. Zda přes papírový formulář, nebo přes internet. To se pochopitelně týká těch, kteří sčítací formulář ještě nevyplnili,“ říká Jolana Voldánová, tisková mluvčí projektu Sčítání 2021. Od soboty 17. dubna bude tedy stále možnost sečíst se buď online, nebo vyplnit listinný formulář, který budou v předem oznámených termínech roznášet sčítací komisaři. Tuto službu zajišťuje Česká pošta.

Oznámení s konkrétním termínem, kdy sčítací komisař přinese listinný formulář, bude vyvěšeno na vstupních dveřích objektu, případně vhozeno do schránky, je-li umístěna zvenčí. Pokud respondenta komisař poprvé nezastihne, přijde podruhé v náhradním termínu. I ten bude dopředu oznámen,“ vysvětluje Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty.

Formulář spolu s odpovědní obálkou si můžou lidé také vyzvednout sami od 17. dubna do 11. května na kterémkoliv kontaktním místě sčítání. Kontaktní místa se nacházejí na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách Českého statistického úřadu. Adresy kontaktních míst zjistí respondenti na adrese scitani.cz/kontaktnimisto, na infolince 274 056 789, na linkách Kontaktního centra 253 253 683 nebo 840 30 40 50 či na úředních deskách obecních úřadů.

 

Autor, kontakt a zdroj:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz

https://www.czso.cz/csu/czso/oznameni-o-distribuci-listinneho-formulare-a-pokracujicim-online-scitani

 


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN