Úvodní stránka > Aktuality

Slovensko čeká zvýšení úrody obilí o 14,5 pct na 2,88 milionu tun

3.7.2019

Bratislava 3. července (zpravodaj ČTK) - Úroda hlavních druhů obilovin na Slovensku letos podle odhadu slovenského statistického úřadu stoupne o 14,5 procenta na 2,88 milionu tun. To by byla nejlepší sklizeň od roku 2016, kdy země zaznamenala druhou nejvyšší úrodu obilí ve své novodobé historii.

Podle prvního odhadu, který statistici vypracovali k 20. červnu a jehož výsledky zveřejnili dnes, k lepší sklizni přispějí jak vyšší průměrné výnosy, tak i mírný nárůst oseté plochy.

Nejčastěji pěstovaným obilím na Slovensku je pšenice. Odhadovaná sklizeň této plodiny se proti loňsku podle odhadu zvýší o 11,1 procenta na 2,14 milionu tun. Průměrný hektarový výnos pšenice by měl stoupnout na 5,25 tuny z loňských 4,78 tuny. Úroda dalších druhů obilí na Slovensku vzroste patrně ještě výraznější než u pšenice.

Po propadu úrody obilí na Slovensku v roce 2017, a to i kvůli suchu, se loni sklizeň naopak o 4,3 procenta zvýšila.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN