Úvodní stránka > Aktuality

Tak to byla jízda!

30.5.2019

 

Jednatřicet soutěžících z pětadvaceti středních převážně zemědělských škol a učilišť zajelo ve středu na národním finále v rámci doprovodného programu polního dne BEDNAR ve Slovči u Městce Králové famózní jízdy zručnosti traktorem s vlekem John Deere 5100M.

 

Jízda zručnosti 2019 tak zná své šampiony! Jsou jimi Josef Šťastný ze SZeŠ a SOŠ Poděbrady a Tereza Miskowiczová ze SOŠ a SOU Sušice. Letošní ročník totiž přinesl novinku v podobě samostatné krasojízdy nejlepších řidiček z republiky, které se skutečně nenechaly zahanbit.

 

„Všude se hovoří o genderovém vyrovnání mužů a žen. A zemědělství si žádá šikovných mladých lidí, tak proč ne i dívek. Pro letošní rok jsme tak nachystali novinku, kterou je samostatná jízda zručnosti dívek. Chceme ukázat laické i odborné veřejnosti, že i ženy mají v zemědělství i za volantem své oprávněné místo a nemusí se toho bát. Jak jsme totiž mohli vidět na regionálních kolech, ani slečny se těžkých strojů nebojí a jejich zručnost je srovnatelná s chlapci,“ říká Ing. Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

 

Do finále, které organizuje Zemědělský svaz České republiky pro letošní rok ve spolupráci se SŠTŘ Nový Bydžov, tedy loňskou vítěznou školou, a ZS Sloveč se nominovalo 25 chlapců a osm dívek z předešlých osmi regionálních soutěží, které se konaly v průběhu dubna a května. Postoupili totiž vždy tři nejlepší chlapci a jedna dívka. Svou finálovou jízdu nakonec zajelo celkem 31 soutěžících.

 

Na trati na ně čekalo hned několik záludných úseků. Hned po startu projet osmičkou, zajet do haly, kde museli projet slalomem mezí tyčemi a přejezd přes lávku, následně s pravoúhlou zatáčkou, průjezdem úvozem a zastavením u rampy na vzdálenost do 20 cm. Další zručnost mělo prokázat zastavení na přesnost u tyče, kdy jedna z tyčí musela být shozena a druhá zůstat stát. Největší oříšek však představovalo couvání do garáže, kterého byly ušetřeny jen slečny. Každé pochybení znamenalo trestné body, které se k výslednému času přičítaly v podobě trestných minut.

 

Svou bezchybnou jízdou s nejlepším celkovým časem 5:10 bez trestných minut se ujal prvenství od začátku usměvavý Josef. Svým vítězstvím tak předává pořadatelství na příští rok do Poděbrad. Neuvěřitelná shoda následně panovala na druhém místě, kdy si pro stříbro zajeli hned dva soutěžící naráz. Byli jimi Miroslav Mareček ze SOU Liběchov a Michal Mráka ze SŠ a ZŠ Tišnov.

 

Za dívky svou suverénní jízdou již v regionálním kole na sebe upozornila Tereza Miskowiczová ze Sušice. Zajela si tak v čase 3:31 bez chybičky pro prvenství za jízdu dívek. Druhý nejlepší čas měla Svatava Salamonová ze SŠZ a P Rožnov pod Radhoštěm a třetí pak Petra Grygarová ze MSŠZ a VOŠ Opava.

 

Na vítěze čekalo slavnostní předání cen v rámci polního dne společnosti Bednar FMT s.r.o., který kromě připravil pro šampiony věcné ceny i od partnerů akce. Zapůjčení traktoru na jízdu zručnosti zajistil Strom Praha. Další ceny pro vítěze věnovaly společnosti Zemědělský svaz ČR a ú.o. Hradec Králové, ZS Sloveč, SŠTŘ Nový Bydžov a Moneta Money Bank.

Soňa Jelínková


Přílohy
poprve-jely-divky-v-samostatne-kategorii.jpg
prvenstvi-studenta-ze-zemedelske-skoly-v-podebradech-rozhodlo-o-poradateli-dalsiho-rocniku.jpg
predseda-zemedelskeho-svazu-cr-martin-pycha-dekoroval-nejlepsi-soutezici.jpg
tri-dva-jedna-a-start.jpg


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN