Úvodní stránka > Aktuality

TZ: V Čáslavi funguje druhým rokem zemědělský kroužek pro děti

27.10.2016

Čáslav – Druhým rokem funguje na Střední zemědělské škole v Čáslavi agroenviromentální kroužek pro žáky základních škol. Ti se v něm zábavnou a praktickou formou seznamují se všemi obory zemědělské výroby. Kroužek, do kterého v letošním školním roce chodí 19 žáků, vede Kristýna Neuhauserová s kolegyní Lucií Lipenskou.

„Snažím se kroužek připravovat zábavně a hlavně zajímavě. S dětmi objevujeme to, co obnáší zemědělství a práce na farmě, ve stáji či v kravíně. V minulém školním roce jsme byli na exkurzi na farmě Potěhy a děti viděly, jak to chodí v chovu dojného skotu. Mohly i nakrmit starší telata granulemi,“ přibližuje Kristýna Neuhauserová.

Pro teoretickou výuku připravil Zemědělský svaz České republiky mnoho naučných i zábavných materiálů včetně školních pracovních sešitů ušitých na míru, které jsou určeny nejen pro agroenviromentální kroužky, ale také pro běžnou výuku na základních školách. „Výukové materiály jsou rozděleny podle věku dětí ve čtyřech úrovních. Pracovní sešity obsahují zábavné kvízy a doplňovačky k probraným tématům, ale i návody na další aktivity. Materiály jsou k dispozici k volnému stažení na webových stránkách Zemědělství žije!, takže je mohou učitelé libovolně využívat,“ popisuje Soňa Jelínková, koordinátorka projektu Zemědělství žije!.

 

Krávy nejsou fialové. Díky kroužku děti objevují, jak funguje zemědělství a kde se bere mléko

Děti si mohou doslova zažít zemědělství. Většina z nich nikdy v životě neseděla v traktoru a neviděla živou krávu či jiná hospodářská zvířata. Zemědělci doufají, že z dětí, které už na základní škole díky zemědělský kroužkům získávají vztah k přírodě, zvířatům a zemědělství, vyrostou budoucí mladí agronomové, zootechnici, farmáři.

            „Děti nemají dnes možnost vidět, jak vzniká to, co jedí. Potraviny kupují rodiče v obchodech a děti to berou jako fakt. Vysvětlujeme a také ukazujeme dětem, odkud se bere mléko, ze kterého se dělají jogurty a sýry, a také maso na řízek a pečeni. Děti si díky kroužkům vyzkouší činnosti, ke kterým by se jinak nedostaly. Mají možnost hřebelcovat koně, nakrmit telata, ale i sít či sázet vlastní plodiny, či vyzkoušet klíčivost osiva,“ říká Soňa Jelínková.

 

Iniciátorem agroenviromentálních kroužků je Zemědělský svaz České republiky

Kroužky jsou pořádány za metodické spolupráce a podpory v rámci projektu Zemědělského svazu s názvem Zemědělství žije! Cílem je poskytnout učitelům materiály pro výuku, pomoci s kreativními nápady, propojit zemědělské podniky, střední zemědělské a základní školy a u dětí postupně budovat vztah k zemědělským oborům. 

            Nápad vytvořit a podporovat kroužky vznikl v roce 2013. Zemědělský svaz ČR pořádá pro učitele a vedoucí kroužků setkání pro vzájemnou výměnu zkušeností a také k získání nápadů a materiálů. Agroenviromentální kroužek může otevřít každá střední zemědělská, ale i základní škola, která projeví zájem a zároveň bude mít možnost navštívit v blízkém okolí zemědělský podnik či školní statek. „Pracovníci Zemědělského svazu jsou připraveni pomoci s přípravou kroužku, stačí se na ně obrátit,“ vyzývá předseda Svazu Martin Pýcha.


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN