Úvodní stránka > Aktuality

TZ: Zemědělci se obávají dalšího rušení cukrovarů. Jednají o cenách na příští rok

9.9.2016

Praha/ČR– Moravští zemědělci jednali ve čtvrtek 8. září se zástupci rakouské společnosti Agrana, která je vlastníkem Moravskoslezských cukrovarů, o ceně cukrovky na příští rok. Tato jednání byla zatím neúspěšná. Zemědělci se obávají, že zahraniční vlastníci cukrovarů využijí v roce 2017 ukončení kvót na cukrovku a výrobu cukru přesunou do Německa. Ačkoliv cena cukru na světových trzích roste a světové zásoby cukru se blíží minimu, cenový návrh zástupů cukrovarů nepokrývá náklady zemědělců na pěstování cukrovky.

„Zemědělci s cukrovary uzavírají smlouvu vždy na rok dopředu proto, aby věděli, kolik cukrovky mají na jaře zasít. Letos nás tlačí čas, smlouva ještě není podepsaná a my máme obavy, že pokud nedojde k dohodě, může to vést k postupnému rušení dalších cukrovarů u nás,“ popisuje předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Přesto, že zástupci cukrovarů deklarují, že chtějí pokračovat dál v provozu na Moravě a chtějí, aby zemědělci pěstovali více cukrovky, tak jejich cenová nabídka tomu neodpovídá.

Zemědělci stále neví, kolik cukrovky na jaře vysejí. Čekají na smlouvu s cukrovary

Vlastníci Agrany jsou sami zemědělci, kteří tak vlastní zpracovatele cukru a zpracovatelské kapacity v České republice. Zrušení kvót na cukrovku v roce 2017 bude znamenat, že státy Evropské unie nebudou nijak omezeny ve výrobě cukru. „Rušení cukrovarů u nás jsme už zažili, proto se obáváme, že zde budou snahy, vzhledem k vlastnické struktuře dvou  z pěti cukrovarů v České republice, přesunout výrobu do zahraničí,“ naznačil Pýcha. Zemědělský svaz ČR se tak zapojil do intenzivního vyjednávání. „Očekáváme do konce září konečnou cenovou nabídku, která bude odpovídat výrobním nákladům cukrovky na Moravě,“ shrnul po jednání Pýcha.

Zemědělci potřebují co nejdříve vědět, kolik cukrovky budou na jaře sít, a za jakých podmínek budou cukrovary cukrovku vykupovat. „Pokud nebudou znát podmínky, dojde ke snížení produkce cukrovky a někteří ji budou dodávat jinam. To povede k tomu, že cukrovary budou zpracovávat méně cukrovky, sníží se efektivita, zvýší se náklady a objeví se provozní problémy,“ popisuje Pýcha.  Zástupci Svazu pěstitelů cukrovky na Moravě doporučují svým členům současnou nabídku cukrovarů neakceptovat a vyčkat na další jednání.

Kontakt: Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu, tel.: 602 790 273, pycha@zscr.cz


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN