Z celorepublikových dat je patrné, že populace hrabošů na počátku roku zaznamenává pokles, přesto se i po oblevě objevily lokality výrazněji poškozené hrabošem, především ve víceletých pícninách, trvalých travních porostech a ozimech. Stále tak platí, že se ve všech krajích objevují lokality, kde se populace hrabošů pohybují na úrovni 1000-2000 AVN/ha
Data pro kraj Královéhradecký a Liberecký ukazují, že u populací hrabošů, kde byl v lednu zjištěn pokles, byl nyní zaznamenán opětovný nárůst. Setrvalý stav populací hraboše je ve Středočeském a Ústeckém kraji, naopak v krajích v minulých měsících ohrožených (Jihočeský a Jihomoravský) populace hraboše stagnují nebo klesají.
Od 1. března se díky nastupujícímu jarnímu aspektu mění práh škodlivosti z 200 AVN/ha na 50 AVN/ha, což se může výrazně promítnout do míry ohrožení některých krajů, resp. okresů.
Inspektoři ÚKZÚZ budou i v průběhu dalších měsíců intenzivně monitorovat vývoj početnosti tohoto škůdce, a to především v porostech ozimých plodin, později v osevech jarních plodin.
Veškeré informace o aktuálním vývoji populací hraboše polního jsou veřejně dostupné na webu ÚKZÚZ a prostřednictvím Rostlinolékařského portálu.
Grafy dle krajů jsou zde: http://eagri.cz/public/web/file/673154/HRABOS_grafy_unor_2021.pdf
Autor a zdroj:
http://eagri.cz/public/web/ukzuz/portal/vyskyt-hrabose-polniho-v-unoru-2021.html