Ve skotském Glasgow pokračuje klimatická konference OSN
4.11.2021Předsedkyně EK a prezident USA na konferenci společně představili dohodu o metanu, jehož emise se mají do roku 2030 snížit minimálně o 30% oproti r. 2020. Na této světové konferenci se mají země v počtu cca 100 zavázat ke snížení emisí metanu, který má velkou oteplovací sílu a patří k nejškodlivějším skleníkovým plynům. Podílet se na tom musí i zemědělství. Více zde:
Ve Skotsku 31.10. začala konference OSN o změnách klimatu, která podle odborníků může napomoci rozhodnout, zda-li se podaří planetu ochránit před důsledky globálního oteplování. První dny určené projevům státníků má konference za sebou a na řadu nyní přicházejí expertní týmy. Klimatologové jsou zajedno v tom, že nejčernějším scénářům se dá předejít snižováním emisí skleníkových plynů, k němuž se musejí zavázat hlavně ti největší znečišťovatelé. Konference se účastní i švédská environmentální aktivistka Greta Thunberg (byla 3 krát nominovaná na Nobelovou cenu), která se zabývá i SZP EU. Konference COP26 probíhá bez osobní účasti prezidentů Ruska a Číny. Signalizují tím neochotu bojovat s klimatickou změnou? Konference skončí 12. listopadu. Další informace jsou např. zde:
https://www.euroskop.cz/8961/37943/clanek/klimaticka-konference-ve-glasgow/
https://www.agrarheute.com/politik/klimagipfel-glasgow-koennen-bauern-klima-retten-umfrage-586921
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na konferenci varovala, že politici doposud nedokázali přijmout účinná opatření, aby zvrátili prohlubující se klimatickou krizi. Podle prezidentky SR hrozí Zemi „nezvratná devastácia”. Zdroj:
Klimatická aktivistka Greta Thunbergová uvedla, že politici v Glasgow pouze "předstírají zájem o budoucnost". Vyzvala mladé, aby sa účastnili shromáždění na podporu klimatu. Zdroj:
Oficiální stránky konference: