Úvodní stránka > Aktuality

Veterináři v Libereckém kraji se připravují na africký mor prasat

4.12.2019

Krajská veterinární správa v Libereckém kraji se připravuje ma možný výskyt afrického moru prasat. Výskyt nákazy ve 120 kilometrů vzdáleném polském městě Nowa Sól představuje zvýšené riziko zavlečení této nákazy na území Libereckého kraje. ČTK o tom dnes informoval ředitel krajské veterinární zprávy Roman Šebesta. ČR má v boji s nemocí světový primát, protože se jí podařilo chorobu na svém území vymýtit.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus nebezpečný. V ČR je od letošního dubna oficiálně zemí bez afrického moru prasat, přesto v zemi stále platí zákaz přikrmování a omezení vnadění divokých prasat. Je nařízený jejich intenzivní lov a platí i zákaz dovozu trofejí z divočáků ze zemí s morem.

V Libereckém kraji uspořádala už v září krajská hygienická stanice simulační cvičení pro případ výskytu moru na území kraje s cílem připravit příslušné pracovníky. "Kontaktovali jsme všechna myslivecká sdružení v kraji a informovali je o současné situaci v Polsku," uvedl Šebesta. Veterináři se podle něj teď zaměří na informovanost chovatelů, zpracovatelů masa i na zařízení veřejného stravování a veřejnost. Ve čtvrtek se na Krajském úřadě v Liberci uskuteční seminář pro myslivecká sdružení.

Nyní je africký mor prasat v Evropě na Ukrajině a v Srbsku a také v deseti členských státech EU včetně Slovenska. V Polsku už podle Šebesty evidují 12 případů výskytu nákazy u uhynulých divočáků. V tamních chovech domácích prasat nákaza zjištěna nebyla. "Riziko pro kraj nepředstavují jen nakažená migrující divoká prasata, ale také nedostatečně tepelně opracované potraviny z nich," upozornil Šebesta. Inspektoři budou podle něj v následujících týdnech kontrolovat i zabezpečení prasat v domácích chovech.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN