Úvodní stránka > Aktuality

Zemědělci dostanou dotace za zhruba 32 mld Kč, převážně z EU

13.6.2019

Praha 13. června (ČTK) - Na obhospodařovanou plochu a chov zvířat dostanou zemědělci dotace za zhruba 32 miliard korun, převážná část peněz pochází z evropských fondů. ČTK to dnes sdělila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková. Finální příjem letošních takzvaných jednotných žádostí ukončil fond v pondělí, podalo je téměř 31.000 zemědělců, tedy skoro všichni v ČR, včetně holdingu Agrofert. Jde o takzvané nárokové dotace. Peníze pro první žádosti se začnou vyplácet letos na podzim, celková výplata potrvá zhruba do léta příštího roku.

"Prostřednictvím této univerzální žádosti zemědělec žádá na přímé platby, kompenzační platby a přechodné vnitrostátní podpory. Jsou to nárokové dotace, jichž se střet zájmů (premiéra Andreje Babiše) netýká," řekla ČTK Nováková. Potvrdila, že o dotace žádají i firmy Agrofertu.

"Tyto platby nejsou nikterak ze strany Evropské komise zpochybňované," dodala. Nepotvrdila však, že by mezi žadateli byly i firmy rodiny ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). O tyto dotace podle ní žádají především ti zemědělci, kteří hospodaří na půdě. Peníze budou moct využít například na pěstování brambor, ovoce, zeleniny, chmele a chov krav, ovcí nebo koz na pastvě.

SZIF ročně proplácí na dotacích kolem 40 miliard korun z Evropské unie a z národních zdrojů. Část peněz, které fond musel EU za nesprávné postupy vracet, se pohybovala v řádu promile. Evropské dotace pocházejí z Evropského zemědělského záručního fondu (EAGF), Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) a v rámci unijní rybářské politiky i z Evropského námořního a rybářského fondu (ENRF). Od roku 2013 řešil fond zhruba 45 auditů ke společné zemědělské politice.

Zdroj: MZe


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN