Úvodní stránka > Aktuality

Zemědělci stále čekají na slíbenou podporu: Ministr Výborný přislíbil urychlené zálohy a cílenou pomoc

4.6.2024

Dnes proběhlo další jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou a ministrem zemědělství Markem Výborným o podpoře českých zemědělců. Na jednání jsme ocenili konstruktivní přístup k debatě, která má pomoci zemědělcům. Avšak s výsledky jsme nebyli zcela spokojeni. Stále trváme na pokroku v rámci pěti priorit, na nichž se shodly hlavní zemědělské nevládní organizace a které byly předloženy vládě. V některých oblastech jsme zaznamenali posun, avšak v jiných jsme měli vyšší očekávání, například u navýšení finančních toků na období 2024/2025. Ministr přislíbil navýšení o 550 milionů korun, avšak to nenaplňuje slib tehdejšího ministra Jurčky a stále nám chybí cca 2,5 miliardy korun.

Kvitujeme, že ministr Výborný slíbil, že od 15. června budou vypláceny zálohy ve výši 842 milionů korun, aby měli zemědělci posílené cash flow ještě teď v polovině tohoto roku. Dále se projednávala možnost výplat záloh na zelenou naftu a překlenovací podpory, stejně jako posílení dotačních titulů a uspíšení dotačních peněz.

Jsme rádi, že oba ministři chápou těžkou situaci zemědělců i v oblasti byrokratické zátěže, s níž chtějí něco udělat. Jsme rádi, že se s námi vláda baví, ale stále nám přijde, že si neuvědomují, že budoucnost českého zemědělství je vážně v ohrožení.

Ministr Výborný se s námi dohodl, že povedeme jednání o tom, kam zacílit mimořádnou podporu a tuto částku alokovat. Nechce jít formou přímé podpory, ale chce zacílit tam, kde jsou problémy největší.

I my si přejeme zůstat u jednacího stolu a neprotestovat v ulicích. Nicméně čas běží a je nutné, aby vláda podnikla praktické kroky na pomoc zemědělcům. Pokud tyto kroky neuvidíme, jsme připraveni okamžitě zorganizovat protestní akce ve spolupráci s dalšími zemědělskými nevládními organizacemi, mezi které patří Zemědělský svaz ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků ČR, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků a Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje.


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN