Zemědelci v Pardubickém kraji se obávají snížení cen za cukrovku

15.10.2017

Pardubice 15. října (ČTK) - Volný trh s cukrem v Evropské unii by mohl snížit cenu cukrové řepy, obávají se někteří zemědělci v Pardubickém kraji. Po pěti desítkách let v říjnu totiž v EU skončily kvóty na výrobu cukru. Pokud by pěstování cukrové řepy začalo být prodělečné, zaseli by pěstitelé jiné plodiny. Řekli to ČTK. Kvóty mimo jiné omezovaly možnost vývozu cukru do zemí Evropské unie.

"Nemáme moc vyjednávací sílu (jednat) o cenách cukrovky, cukrovary vlastní zahraniční firmy. Volný trh změní ceny cukru, od toho se bude odvíjet cena pro nás. Bude pak otázka, zda pokračovat, nebo přejít na jinou plodinu," řekl Václav Blažek ze Zemědělského družstva Rosice.

Družstvo pěstuje cukrovou řepu na 130 hektarech, v posledních letech se podle Blažka výkupní ceny plodiny příliš neměnily, podle hodnoty cukernatosti za ni cukrovar platil kolem 700 korun za tunu.

Zemědělci z Chrudimska v minulosti dodávali plodinu do cukrovaru v Hrochově Týnci, před deseti lety společnost Eastern Sugar odevzdala EU kvóty na výrobu cukru, za což dostala zaplaceno. Podmínkou ale bylo cukrovar zbourat. O rok později tak zbyla místo podniku pouze planina.

Poté farmáři získali odbytiště v cukrovaru v Českém Meziříčí, který vlastní v tuzemsku největší výrobce cukru a lihu, společnost Tereos TTD. V dubnu pěstitelé cukrovky a cukrovary podepsali dohodu, která vytyčila mantinely pro vyjednávání mezi jednotlivými podniky a pěstiteli. Smlouva ale nezavazuje cukrovary, aby odebíraly cukrovou řepu od domácích pěstitelů.

"Cukrovar zatím s naší plochou počítá, úrodu od nás odebere. Kdyby mělo dojít k razantnímu snížení ceny, pochopitelně i my se musíme chovat tržně. Ale nejsem prognostický ústav," řekl předseda představenstva Zemědělského družstva Stolany František Mikan.

"Bude to na vůli cukrovarů, jestli budou chtít tady pěstování udržovat, maximálně může být ohrožená cena. Krmná řepa už na Chrudimsku skoro vymizela, což bylo kvůli úbytku živočišné výroby," řekla ředitelka Agrární komory Pardubického kraje Vanda Rektorisová.

Úroda cukrové řepy by mohla být letos dobrá. Zemědělec a činovník chrudimské agrární komory Jaroslav Kopista označil výnosy za přijatelné. Sklizeň ale teprve začíná. Ještě za dob cukrovaru v Hrochově Týnci dostávali zemědělci přes 1000 korun za tunu plodiny, nyní se cena pohybuje o 300 korun níž, řekl ČTK Kopista.

Podle statistik Česko dlouhodobě vyrobí víc cukru, než spotřebují. Ročně cukrovary vyprodukují více než 550.000 tun, domácí spotřeba je 350.000 tun. Cukr se vyváží do Evropy i na Blízký a Střední východ.

Zdroj: ČTK

"Zemědělský svaz ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Vložit komentář ke článku


Partneři Zemědělského svazu ČR: