Úvodní stránka > Aktuality

Zemědělský svaz oslovuje mladé lidi s cílem přiblížit jim zemědělství atraktivně

20.11.2016

Tisková zpráva 

 

České Budějovice/Praha – Soutěže jízda zručnosti traktorem a zemědělská olympiáda nejsou jedinou aktivitou zaměřenou na mladé lidi. V rámci projektu Zemědělství žije! pořádá Zemědělský svaz ČR každý týden po celé České republice programy pro děti a mladé lidi. „Zábavnou formou je učíme poznávat hospodářská zvířata a také plodiny. Hlavně tedy chceme ukázat, že zemědělství není jen špinavá práce, jak se mnozí mladí domnívají, ale právě o nových technologií a systémech, které pomáhají na polích i v péči o zvířata,“ doplňuje Soňa Jelínková, koordinátorka projektu Zemědělství žije!

Jízda zručnosti s traktorem a vlekem a zemědělská olympiáda pro studenty středních zemědělských škol a učilišť se uskuteční v rámci 22. ročníku veletrhu Vzdělání a řemeslo na Výstavišti v Českých Budějovicích, a to v pátek 25. listopadu. „Zemědělství není bohužel  pro mladé příliš atraktivní, střední zemědělské školy a učiliště se potýkají s nedostatkem studentů a některé školy jsou dokonce rušeny. Tuto soutěž vnímáme jako jednu z možností, jak zaujmout mladé návštěvníky veletrhu, kteří sem chodí pro inspiraci a rozhodují se, jaký obor svého studia si zvolí,“ říká  Martin Pýcha. 

Na letošní ročník jízdy zručnosti bude zapůjčen traktor značky Zetor s vlekem od společnosti Agrozet. Účastníky jízdy zručnosti čeká nelehká trasa, která obsahuje několik překážek a záludností, kde rozhoduje jak rychlost, tak přesnost. Zbrklost se zde příliš nevyplácí. Překážky stejně jako v minulých letech zapůjčí a postaví Střední odborné učiliště Blatná.

Žáky, kteří se zúčastní zemědělské olympiády, čeká prověření nejen z teoretických znalostí o zemědělství, ale ukážou také své dovednosti. „Jednou z disciplín je dojení z umělého vemene na čas, dále odhad hmotnosti živého zvířete, manipulace s kupou slámy a poznávání semen a klasů polních plodin,“ prozrazuje za pořadatele Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR. Olympiádu připravuje Zemědělský svaz za pomoci a asistence pracovníků katedry Zootechnických věd z Jihočeské univerzity.

Soutěží se účastní studenti z okolních škol i ze vzdálenějších koutů republiky, např. tradičními účastníky jsou studenti z MěSOŠ Klobouky u Brna. 

Více o soutěžích: http://www.zemedelstvizije.cz/zemedelske-souteze

  

                                                                                                                                                        Jana Sixtová/Eva Fruhwirtová    


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN