Úvodní stránka > Aktuality

Růst cen zemědělských výrobků zpomaluje. U rostlinných produktů dochází již k poklesu

23.5.2023

Růst cen placených zemědělským výrobcům se v meziročním srovnání zpomaluje. Hovoří tak data Českého statistického úřadu, podle kterých je vývoj cen výraznější u rostlinných komodit, kde v dubnu již došlo k poklesu o 12 % ve srovnání s dubnem předchozího roku. U živočišné výroby pak dochází ke zpomalení růstu cen, v dubnu byly ceny v meziročním srovnání o 20,4 % vyšší, zatímco v březnu to bylo téměř 30 %. Zemědělský svaz očekává, že s nástupem sklizně lokálních produktů, zejména zeleniny, budou tyto komodity spotřebitelům přístupnější. Upozorňuje však, že po celou dobu inflační krize ceny zemědělských produktů rostly méně než inflace.

 

„Ceny placené zemědělským výrobcům kulminovaly v červnu 2022, nyní údaje hovoří o trvalejším klesajícím trendu. Výrazněji se snižují ceny rostlinných komodit. Zatímco v březnu 2023 byly ceny rostlinných komodit jen o 1,4 % vyšší než v březnu 2022, v dubnu se v meziročním srovnání ceny rostlinných výrobků dokonce snížily, a to o 12 %. U živočišné výroby dochází ke zpomalení růstu cen, ale pomaleji než v případě rostlinných komodit. To je dáno také jiným vývojem v minulosti – ceny masa byly v Česku dlouhodobě na nízké úrovni, často pod nákladovými cenami,“ říká Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR a dodává: „Nízké prodejní ceny, obtížné získání odbytu v zahraničních supermarketech, klesající podpora ze strany státu a stále vyšší náklady jsou důvody, proč řada chovatelů a producentů živočišných výrobků zvažuje další setrvání v tomto segmentu a případnou orientaci pouze na rentabilnější rostlinnou produkci.“

Ceny placené zemědělským podnikům přitom reflektují vývoj na evropském a světových trzích, zatímco koncové ceny na regálech supermarketů ovlivňují obchodní řetězce výší své marže.

Přílohy
tz-snizeni-cen-zemedelskych-vyrobku-v01.doc


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN