Úvodní stránka > Aktuality

TZ: Vyvracíme mýty o hraboši

20.2.2020

Praha 20.2.2020 – Minulý týden ÚKZÚZ vydal nařízení, kterým povoluje v případě zvýšeného výskytu hraboše polního vyšší dávku rodenticidu do nor a po posouzení inspektory i aplikaci rozhozem pomocí seřízeného rozmetadla, aby se zabránilo tvorbě shluků a hromádek přípravku na povrchu.

„Vítáme toto rozhodnutí, které pomůže zvládnout kritickou situaci v mnoha zemědělských oblastech,“ řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Jednání tím ale nekončí. „Jednak je potřeba dohodnout se na konkrétních podmínkách a technických parametrech aktuálně vydaného nařízení, jednak chceme dále jednat o systémovém řešení situací při přemnožení škodlivých organismů v budoucnu.“ Zemědělský svaz ČR považuje aplikaci rotenticidů rozhozem za krajní řešení. V běžných podmínkách podporuje regulaci škodlivých organismů v souladu s podmínkami integrované ochrany za pomoci využití přírodních postupů s doplněním aplikace do nor.

Dle průzkumu Zemědělského svaz ČR dosáhly v minulé sklizňové sezóně škody více než 1,5 mld. Kč, na nově založených porostech téměř 300 milionů korun. Vzhledem k mírné zimě nedošlo ke snížení výskytu tohoto polního škůdce a hrozí, že kalamita bude pokračovat i v letošním roce. „Skutečné škody na nových porostech budeme znát až po kontrole porostů před jarní sezónou, ale očekáváme, že budou ještě narůstat,“ prohlásil Martin Pýcha.

V souvislosti s jednáními o řešení kalamitní situace se objevila řada nepřesností, někdy i vyložených lží. „Zemědělci nemají žádný zájem ničit naši přírodu a hledají a využívají postupy, které mají na přírodu minimální dopad,“ tvrdí předseda ZSČR. Je to logické. Zemědělci žijí ve stejné krajině, pijí stejnou vodu, jedí stejné potraviny jako zbytek obyvatel. A půda, na které hospodaří, jim musí zajistit obživu i v následujících letech.

Záznam z tiskové konference:

 

Ing. Vladimír Pícha, mluvčí ZSČR, tel.: 603 532 136, mail: picha@zscr.cz

Přílohy
tz-hrabosi-20-2-2020.doc


Váš komentář se ukládá. Prosím počkejte...

CZ EN