Změny ve vládních programech ekonomické migrace od 1.1.2025
26.12.2024Koordinační orgán pro řízení ochrany státních hranic na svém zasedání dne 6. listopadu 2024 schválil s účinností od 1. ledna 2025 řadu změn ve vládních programech ekonomické migrace.
Přehled změn schválených Koordinačním orgánem pro řízení ochrany státních hranic dne 6. listopadu 2024 s účinností od 1. ledna 2025 najdete níže:
Program kvalifikovaný zaměstnanec
- nahrazení mzdového kritéria v původní výši 1,2násobku zaručené mzdy po jejím zrušení 1,22násobkem minimální mzdy;
- nová podmínka, že nelze zařadit více než 50 zahraničních pracovníků v období 3 měsíců, pokud zaměstnavatel nepodá hromadnou žádost; za samosprávu v místě pobytu cizinců je k hromadné žádosti výslovně oprávněn vyjádřit se i starosta městské části či obvodu (ne pouze obce);
- rozšíření o 2 nové kategorie ukrajinských občanů (spadající do působnosti zastupitelských úřadů ve Lvově a Kyjevě)
- držitelé víza za účelem strpění pobytu v ČR vydaného v souvislosti s konfliktem na Ukrajině* a
- cizinci pobývající více než 2 roky v jiném státě na dlouhodobé vízum (v praxi hlavně držitelé dlouhodobých polských víz, jejichž platnost Polsko ze zákona automaticky prodlužuje);
- nová podmínka, že zaměstnavatel není zařazen na sankční seznamy EU, dodržuje tyto seznamy a nemá žádné vazby na osoby zařazené na sankční seznamy (úprava stávajícího čestného prohlášení – vzor najdete v příloze této zprávy);
- zavedení možnosti zpětné kontroly plnění podmínek programu zařazeným zaměstnavatelem ze strany garanta kdykoli během 2 let od zařazení;
- účastníci programu mohou k pobytovým žádostem dokládat anglickojazyčné výpisy z trestních rejstříků vydaných cizím státem bez úředního překladu do ČR (jsou-li bez záznamu a jsou-li v originále vydávány v anglickém jazyce či ve více jazycích, z nichž alespoň jeden je anglický).
*Vízum za účelem strpění pobytu v ČR vydané v souvislosti s konfliktem na Ukrajině se uděluje ze stejného důvodu jako dočasná ochrana, tzn. uděluje se na stejnou dobu – má v současnosti platnost do 31. 3. 2025. Jeho platnost se prodlužuje vždy o 1 rok. Vízum má kód D/SD/91 a údaj o právu vícenásobného vstupu na území ČR „MULT“ (=multiple; jeho platnost tak vycestováním z území ČR nezaniká). Vízum za účel strpění pobytu udělené z ostatních zákonných důvodů má kód D/VS/91 a počet vstupů „00“ (= platnost víza zaniká vycestováním z ČR). Datum konce platnosti víza bývá různé (tj. nikoli pouze do 31. 3. 2025).
Více informací najdete zde: držitelé víza za účelem strpění pobytu v ČR vydaného v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.
Vzor víza za účelem strpění uděleného v souvislosti s válkou na Ukrajině, kde jsou vyznačeny charakteristické údaje, najdete v příloze níže.
Dotazy k seminářům a problematice ekonomické migrace můžete zasílat e-mailem na migraceinfo@mpo.cz.
Přílohy |
program-kvalifikovany-zamestnanec-1-1-2025.pdf |
vizum-strpeni-ukr.png |
cestne-prohlaseni-pkz-elektronicky-2025.docx |
zadost-o-zarazeni-pkz-2025.xlsx |