Úvodní stránka > O NÁS > Aktivity svazu > Sociální zemědělství

Sociální zemědělství

Logo ZS Logo EU Logo KZPS

(ZEM) Spolupráce sociálních partnerů v oblasti chybějících kapacit pracovních sil v zemědělství a v oblasti iniciace změn pro sociální zemědělství.

 

ZS ČR řeší důležité otázky v oblasti Sociálního zemědělství

Na konci roku 2024 se v rámci projektu s názvem (ZEM) Spolupráce sociálních partnerů v oblasti dalšího rozvoje sociálního zemědělství zformovala pracovní skupina, jejímž hlavním úkolem je využít potenciál pro rozvoj zemědělství spolu se sociálně zaměřenými aktivitami a zabývat se otázkou integrace sociálního zemědělství do stávajících struktur a systémů. Skupinu tvoří experti, kteří mimo jiné působí na Jihočeské univerzitě, České zemědělské univerzitě, Zemědělském svazu ČR a v Asociaci sociálního zemědělství.

Realizátory projektu jsou sociální partneři Konfederace zaměstnavatelských svazů ČR a Asociace samostatných odborů. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a financován z Operačního programu Zaměstnanost plus.

Sociální zemědělství znamená propojení zemědělské a sociální oblasti, jejímž vyústěním má být, jak pomoc lidem se specifickými potřebami uplatnit se na trhu práce, tak odpovědná péče o krajinu, přírodní zdroje, etické zpracování potravin a podpora místních sítí. Sociální zemědělství obsahuje souhrn činností, které se odehrávají na farmě a jsou příležitostí pro integraci lidí, kteří mají trvalé či dočasné znevýhodnění. Zapojení do práce na farmě (setí, sázení, pletí, zalévání, sklízení, čištění ovoce a zeleniny, chov zvířat, krmení, zpracování produkce, balení, prodej a spoustu dalšího) a v zemědělství má vést k jejich dobrému životu a posílení zdraví, ale také k odpovědnému a etickému hospodaření se zdroji a udržitelnému venkovu. Sociální farma se stává prostorem, kde se setkávají lidé s postižením s širokou veřejností. Oběma skupinám napomáhá se potkávat a vidět v každém životě šanci na lepší společnost. Sociální farma má vytvářet adekvátní prostředí jak pro lidi s handicapem, tak širokou veřejnost s cílem poskytovat jim možnost pracovního uplatnění, napomáhat jejich integraci do společnosti nebo prostřednictvím vzdělávání a volnočasových aktivit přispívat k jejich vztahu k venkovu a přírodě.

Zemědělství, které má sociální charakter, jednak poskytuje pracovní příležitosti znevýhodněným osobám, jednak plní různé sociální funkce. Jednou z klíčových činností pracovní skupiny bude vypracování legislativních návrhů, které by umožnily efektivní sociální dialog a kolektivní vyjednávání.

Na začátku projektu stojí předpoklad, že řada zemědělských podniků a farem plní různé sociální funkce nevědomě a často, zatímco zaměstnávání hendikepovaných se už věnují méně. Záměrem projektu je definovat, jak by měla typická sociální farma zaměstnávající cílové skupiny vypadat, a vytvořit co nejširší definici sociálního zemědělství tak, aby bylo přitažlivé i pro ty zemědělce/farmy/podniky, které se dosud za sociální zemědělství nepovažovaly, případně se od něj odklánějí z toho důvodu, že pro ně není ekonomicky přínosné.

Součástí práce expertů bude také zpracování příkladů dobré praxe již zavedených sociální farem, z jejichž analýzy vzejdou možné varianty toho, jakou roli by mělo sociální zemědělství plnit. Smyslem bude nalézt takové příklady, který budou nejlépe adaptabilní pro ostatní podniky v podmínkách ČR. Hlavními kritérii pro analýzu příkladů dobré praxe tedy bude velikost podniku, jeho právní struktura a typ produkce.

Většina dosavadních dat k tématu sociálního zemědělství byla získána na příkladu malých (rodinných) farem, ovšem v České republice jsou – na rozdíl od zahraničí – hlavními producenty potravin větší a střední podniky. Důležitý přínos realizace projektu spočívá v tom, že pracovní skupina bude řešit otázku sociálního zemědělství se zástupci velkých/středních podniků.

Postup realizace můžete sledovat na našich webových stránkách a na stránkách sociálních partnerů.

 

Sociální funkce zemědělství (poznámky z návštěvy sociální biofarmy a terapeutické komunity)

2.7.2025

Pracovní tým projektu nazvaného „Spolupráce sociálních partnerů v oblasti dalšího rozvoje sociálního zemědělství“ navštívil koncem května dvě pracoviště, kde se zaměstnancům (lépe řečeno klientům) daří prolínat práci v zemědělství s prací na sobě. Díky variabilním pracovním příležitostem v zemědělství mohou lidé, kteří by v běžném pracovním provozu z různých důvodů (bude o nich řeč) neobstáli, dostat zajímavou práci a s ní i nový náhled na ...

CZ EN